Reklama

Reklama

Niemcy: Kliczko apeluje o głosowanie na Ukrainę w finale Eurowizji

Znany bokser i lider ukraińskiej partii UDAR Witalij Kliczko zaapelował w sobotę w niemieckim dzienniku "Bild" do Europejczyków o poparcie ukraińskiej kandydatki w finale konkursu piosenki Eurowizji.

 Kliczko, do niedawna jeden z najwyżej notowanych kandydatów na prezydenta Ukrainy, powiedział: "Muzyka, podobnie jak sport, ma moc jednoczenia ludzi. W sytuacji historycznej, w której znalazła się Ukraina, będzie to świetny sygnał, jeśli europejska publiczność szczególnie poprze ukraińską kandydatkę".

Reklama

W kwietniu ugrupowanie Kliczki wysunęło jego kandydaturę na mera Kijowa. Wybory mera odbędą się w stolicy 25 maja jednocześnie z wyborami prezydenckimi. Kliczko zrzekł się udziału w wyborach prezydenckich na rzecz Petra Poroszenki, który wśród polityków z obozu nowych ukraińskich władz cieszy się największym poparciem wyborców.

"Wojna głosów o Grand Prix" Eurowizji - głosi jeden z tytułów poczytnego tabloidu "Bild", który zastanawia się, "czy konkurs Eurowizji przekształci się w wielkie antyputinowskie referendum".

"Bild" cytuje Steffena Hallinga, eksperta ds. Europy Wschodniej z Fundacji Nauk i Polityki, który oczekuje napływu głosów w ramach polskiej solidarności z Ukrainą. Rosja może z kolei skorzystać z napływu głosów z byłych republik radzieckich, takich jak Armenia - powiedział.

Dla pokazania, że napięcie międzynarodowe nie pozostaje bez wpływu na wielkie święto piosenki popularnej, organizatorzy finału Eurowizji w Kopenhadze postanowili, że rozpocznie go 21-letnia reprezentantka Ukrainy Marija Jaremczuk.

Jaremczuk wykazała się dużym zaangażowaniem politycznym już wcześniej. Oświadczyła: "Przede wszystkim jestem dumna z tego, że jestem Ukrainką (...) I nie jestem sama na scenie, za mną stoi 46 milionów Ukraińców".

Kiedy reprezentantki Rosji w konkursie, 17-letnie bliźniaczki Anastazja i Maria Tołmaczew zostały zakwalifikowane do finału, na sali rozległy się gwizdy. Rosjanki w finale wystąpią na 16. miejscu na ogólną liczbę 26 finalistów konkursu Eurowizji. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje