Reklama

Reklama

Nie żyje były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan

W wieku 80 lat zmarł były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Kofi Annan.

"Z ogromnym smutkiem rodzina Annanów i Fundacja Kofi Annana zawiadamiają, że były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla odszedł spokojnie po krótkiej chorobie" - czytamy w oświadczeniu fundacji opublikowanym na Twitterze.

Reklama

Jak informuje Reuters, Kofi Annan zmarł w sobotę w szpitalu w Bernie w Szwajcarii, we wczesnych godzinach porannych. W ostatnich dniach towarzyszyli mu żona Nane oraz troje jego dzieci. 

Symboliczna postać ONZ

Annan był jednym z najbardziej znanych na świecie dyplomatów i - jak ocenia agencja AP - pełną charyzmy symboliczną postacią ONZ. Był pierwszym pochodzącym z Afryki Subsaharyjskiej i jedynym czarnoskórym sekretarzem generalnym tej organizacji. Kierował nią przez dwie kadencje, od 1 stycznia 1997 do 31 grudnia 2006 r.

W 2001 r. został wyróżniony Pokojową Nagrodą Nobla za przeprowadzone reformy ONZ i walkę o prawa człowieka. Podkreślano także jego zasługi na rzecz walki z epidemią HIV w Afryce.

"Był siłą prowadzącą ku dobru"

W reakcji na wiadomość o śmierci polityka, oświadczenie wydał obecny sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który złożył kondolencje rodzinie zmarłego i "wszystkim, którzy przeżywają żałobę z powodu straty dumnego syna Afryki". 

"Annan był siłą prowadzącą ku dobru. (...) Pod wieloma względami Kofi Annan ucieleśniał Narody Zjednoczone" - czytamy w oświadczeniu. 

Guterres podkreślił, że dyplomata z Ghany wprowadził ONZ "w nowe tysiąclecie z niezrównaną godnością i determinacją" oraz "zapewniał ludziom przestrzeń do dialogu, miejsce na rozwiązanie problemów i drogę do lepszego świata". 

"Jego spuścizna pozostanie dla nas wszystkich prawdziwą inspiracją" - zapewnił sekretarz generalny ONZ.

Annan pracował w różnych agendach ONZ od 1962 r. Był m.in. asystentem sekretarza generalnego ds. operacji pokojowych czy zastępcą sekretarza generalnego organizacji. Na czas jego przewodnictwa w ONZ przypadł m.in. trudny czas wojny w Iraku. Bilans jego działań - zauważa AFP - przyćmiły oskarżenia o korupcję w ramach afery związanej z oenzetowskim programem "Ropa za żywność" dla Iraku. Mimo tego Annan był jednym z najpopularniejszych szefów ONZ.

W 2012 r. przyjął stanowisko specjalnego wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej ds. wojny w Syrii, jednak po kilku miesiącach sprawowania tej funkcji podał się do dymisji, stwierdzając, że opracowany przez niego plan pokojowy się nie powiódł.

Jedne z najciemniejszych kart historii

AFP podkreśla, że w czasie działań Annana jako szefa operacji pokojowych ONZ zapisane zostały jedne z najciemniejszych kart historii - ludobójstwo w Rwandzie z 1994 r. i masakra w Srebrenicy z 1995 r. Porażki te - jak pisał polityk w autobiografii - "zderzyły go z tym, co miało zostać jego największym wyzwaniem jako sekretarza generalnego: by zrozumiane zostały zasadność oraz konieczność interwencji w przypadku rażącego łamania praw człowieka".

Tygodniowa żałoba

W Ghanie ogłoszono tygodniową żałobę narodową po śmierci Kofiego Annana. W kraju i we wszystkich placówkach dyplomatycznych opuszczono flagi do połowy masztów. 

Prezydent Ghany Nana Akufo-Addo podczas ogłoszenia żałoby powiedział, że rząd i mieszkańcy kraju są zasmuceni śmiercią jednego ze swych największych rodaków. Dodał, że Annan poprzez swą działalność i pozycję rozsławił Ghanę w świecie.

Annan urodził się w kwietniu 1938 r.w mieście Kumasi, na południowym zachodzie Ghany, gdzie później studiował ekonomię. Dzięki stypendium naukę kontynuował w amerykańskim Macalester College w Saint Paul (Minnesota), a następnie ukończył genewską szkołę wyższą nauk międzynarodowych (IHEID).

Utworzona przez polityka Kofi Annan Foundation zajmuje się działaniem na rzecz zrównoważonego rozwoju i na rzecz pokoju. Pochodzący z Ghany polityk był również członkiem grupy The Elders (ang. starszyzna) - międzynarodowej organizacji pozarządowej kilkunastu byłych światowych przywódców, założonej w 2007 r. przez Nelsona Mandelę.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje