Reklama

Reklama

Nie żyje "berliński pacjent". Wygrał z HIV, zmarł na białaczkę

Nie żyje Timothy Ray Brown. Pierwszy na świecie pacjent wyleczony z HIV zmarł na białaczkę – podaje serwis CNN.

Przypomnijmy, że Timothy Ray Brown był pierwszym na świecie pacjentem, który został oficjalnie uznany za wyleczonego z wirusa HIV. Mężczyzna przez wiele lat znany był jako "berliński pacjent", ponieważ jego kuracja przebiegała w Berlinie, a on sam chciał zachować anonimowość.

Reklama

Brown został uznany za wyleczonego z HIV w 2008 roku. Wcześniej u mężczyzny zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową. W 2007 roku przeszedł chemioterapię i przeszczep szpiku kostnego. Jak się okazało, geny dawcy szpiku zawierały rzadką mutację CCR5-delta 32, która uczyniła Browna odpornym na HIV.

Od czasu przeszczepu szpiku w organizmie Browna nie stwierdzono wirusa HIV. Niestety, pół roku temu doszło do nawrotu białaczki. Nowotwór zaatakował rdzeń kręgowy i mózg. Lekarzom nie udało się uratować mężczyzny. Brown zmarł w wieku 56 lat. 

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama