Reklama

Reklama

Najpotężniejszy fenomen meteorologiczny ostatnich 65 lat

Peru od tygodnia nękają najbardziej ulewne deszcze i najwyższe od dwóch dekad temperatury - to skutki zjawiska pogodowego El Nino. Powodzie i osunięcia ziemi doprowadziły m.in. do zablokowania głównej peruwiańskiej autostrady - informował w środę Reuters.

"Takich ilości deszczu nie mieliśmy od 1997 roku" - ocenił minister rolnictwa Juan Manuel Benitez Ramos.

Stan wody w kilku spośród największych rzek już jest na poziomie dwa razy wyższym niż zazwyczaj, co zagraża zatopieniem budowanych na terenach zalewowych slumsów - alarmuje agencja Reutera.

Władze czwarty dzień usiłowały oczyścić z gruzu główną autostradę krajową, łączącą amazoński i andyjski region kraju ze stolicą. Zgodnie z wyliczeniami państwowego stowarzyszenia ds. eksportu Adex kraj z powodu zamknięcia drogi traci dziennie ok. 6 mln USD z wpływów z eksportu. "Ciężko pracujemy żeby przywrócić ruch na głównej autostradzie tak szybko, jak to możliwe" - powiedział minister obrony Jakke Raimo Valakivi Alvarez. "Niestety, na razie nie było to możliwe" - dodał.

Reklama

Z danych państwowego instytutu obrony Indeci wynika, że od poniedziałku w wypadkach, których przyczyną były anomalie pogodowe, zginęło co najmniej pięć osób.

Najpotężniejszy fenomen meteorologiczny ostatnich 65 lat

El Nino jest zjawiskiem pogodowym spowodowanym utrzymywaniem się ponadprzeciętnej temperatury na powierzchni wody w równikowej strefie Oceanu Spokojnego.

W tym roku w Peru El Nino pozostawił bez dachu nad głową już 5 tys. ludzi i dotknął kolejne 80 tys. osób - informowało Indeci.

Według ocen Światowej Organizacji Meteorologicznej zjawisko występuje w tym roku bardziej intensywnie niż w ciągu ostatnich 30 lat i zapowiada się jako najpotężniejszy fenomen meteorologiczny ostatnich 65 lat.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oceniała, że skutki El Nino dotknęły już 4,2 miliona osób w Ameryce Środkowej, 4,7 miliona w rejonie zachodniego Pacyfiku i 30 milionów w Południowej Afryce. Oczekuje się, że w miarę zwiększania się zasięgu jego oddziaływania ucierpi dalszych 20 milionów ludzi.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje