Reklama

Reklama

Nagła śmierć ambasadora Niemiec w Chinach. Merkel wstrząśnięta

54-letni Jan Hecker był politycznym doradcą Angeli Merkel. Dopiero co objął stanowisko ambasadora Niemiec w Chinach. - Jestem głęboko wstrząśnięta śmiercią Jana Heckera - powiedziała Merkel.

Niespodziewanie, po zaledwie kilku dniach urzędowania, zmarł ambasador Niemiec w Chinach, 54-letni Jan Hecker. Śmierć dyplomaty "w żaden sposób nie była związana" z jego funkcją polityczną - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka niemieckiego MSZ, nie podając jednak szczegółów na temat okoliczności śmierci.

Dyplomata objął nowe stanowisko w Pekinie dopiero pod koniec sierpnia br. W poniedziałek rano flagi przed ambasadą Niemiec w Chinach były opuszczone do połowy masztu.

Powiernik Angeli Merkel

Hecker był wcześniej przez kilka lat doradcą ds. polityki zagranicznej i tym samym bliskim powiernikiem kanclerz Angeli Merkel. - Jestem głęboko wstrząśnięta śmiercią Jana Heckera - powiedziała Merkel.

Reklama

Kanclerz wyraziła uznanie dla Heckera jako "wysoce cenionego wieloletniego doradcy, o głębokim poczuciu humanitaryzmu i wybitnej wiedzy fachowej". - Wspominam naszą współpracę z wdzięcznością i cieszę się, że mogłam być z nim tak blisko związana przez te wszystkie lata - powiedziała Merkel, składając kondolencje rodzinie i bliskim zmarłego. Hecker był żonaty i miał troje dzieci.

Umiarkowany kurs wobec Chin

- Nasz kraj traci znakomitego dyplomatę, a ministerstwo spraw zagranicznych wybitnego i cenionego kolegę - powiedział szef niemieckiej dyplomacji, Heiko Maas. 

Zdaniem obserwatorów Hecker, z zawodu prawnik, po zakończeniu rządów Merkel miał kontynuować umiarkowany kurs wobec Chin. Jego nominacja została przyjęta w Pekinie z zadowoleniem.

Chiny są "głęboko wstrząśnięte nagłą śmiercią ambasadora Heckera" - powiedział na konferencji prasowej rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin. Po objęciu urzędu "aktywnie promował dwustronne relacje".

Nietypowa kariera dyplomaty

Jan Hecker był od 2017 roku doradcą Merkel ds. polityki zagranicznej i szefem departamentu polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i rozwoju w Urzędzie Kanclerskim. Od kryzysu uchodźczego w 2015 roku kierował sztabem koordynacyjnym Merkel ds. polityki migracyjnej.

Obejmując stanowisko w Pekinie, Hecker nie miał za sobą typowej ścieżki kariery dyplomatycznej. Po studiach prawniczych i politologicznych we Fryburgu, Getyndze i Grenoble doktoryzował się w 1997 roku na Uniwersytecie w Getyndze. Od 1999 roku pracował w ministerstwie spraw wewnętrznych. W latach 2011-2015 był sędzią w Federalnym Sądzie Administracyjnym, zanim przeniósł się do Urzędu Kanclerskiego.

Redakcja Polska Deutsche Welle Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama