Reklama

Reklama

Nadzwyczajne posiedzenie NATO. Na wniosek Turcji

Na wniosek Turcji we wtorek odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie państw NATO.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zwołał na wtorek na wniosek Turcji nadzwyczajne posiedzenie państw Sojuszu, by omówić sytuację po zamachu samobójczym w Suruc i operacjach Ankary przeciwko Państwu Islamskiemu i kurdyjskim rebeliantom.

NATO podało w niedzielę w oświadczeniu, że Rada Północnoatlantycka (NAC), w skład której wchodzą ambasadorzy wszystkich 28 państw Sojuszu, spotka się na wniosek Turcji, aby przeprowadzić konsultacje w trybie art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego.

"Turcja zażądała posiedzenia ze względu na powagę sytuacji po strasznych atakach terrorystycznych, do których doszło w ostatnich dniach (w Turcji), a także aby poinformować sojuszników o krokach, które podejmuje" - poinformowało NATO.

Reklama

"Sojusznicy NATO bardzo uważnie śledzą rozwój wydarzeń i są solidarni z Turcją" - dodano w komunikacie.

Turcja zmienia front po zamachu

Od piątku tureckie lotnictwo atakuje pozycje Państwa Islamskiego (IS) w północnej Syrii. Tureckie F-16 zaatakowały także w północnym Iraku cele związane z kurdyjskimi rebeliantami z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Ataki na pozycje IS w Syrii nastąpiły niespełna tydzień po poniedziałkowym zamachu w Suruc, dokonanym według Ankary zapewne przez Państwo Islamskie. Terrorysta samobójca zabił w Suruc 32 osoby, młodych sympatyków sprawy kurdyjskiej.

Po zamachu Turcja ogłosiła, że udostępni USA i koalicji walczącej z IS swoje bazy lotnicze, w tym strategiczną bazę Incirlik.

Polska też zwołała nadzwyczajne posiedzenie

Artykuł 4. Traktatu Północnoatlantyckiego głosi, że "strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć zdaniem którejkolwiek z nich zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze stron".

Od powstania NATO w 1949 r. powoływano się na ten artykuł kilkakrotnie; Rada Północnoatlantycka spotkała się na wniosek Turcji w 2003 i 2012 r. oraz na wniosek Polski w 2014 r. w związku sytuacją na Krymie - przypomina agencja Reutera.

Rada Północnoatlantycka jest najwyższym organem decyzyjnym NATO; w jej skład wchodzą przedstawiciele wszystkich państw członkowskich, a obradom przewodniczy sekretarz generalny. Na jej forum przeprowadzane są m.in. konsultacje w sprawie bezpieczeństwa.

Dowiedz się więcej na temat: NATO | Turcja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje