Reklama

Reklama

Nad Jeziorem Galilejskim odkryto kościół apostołów

​W pobliżu Jeziora Galilejskiego w Izraelu archeolodzy odnaleźli ruiny, które - jak mówią - są pozostałościami kościoła apostołów. Była to bizantyjska świątynia zbudowana w Betsaidzie - miejscu, gdzie mieszkali apostołowie Piotr, Andrzej i Filip. Według przekazu biblijnego, Jezus Chrystus uzdrowił tam niewidomego.

Na pozostałości budowli natrafiono w izraelskim mieście Al-Araj na północnym brzegu Jeziora Galilejskiego. W starożytności była to żydowska wioska rybacka Betsaida, która w I wieku naszej ery weszła we władanie rzymskie i otrzymała nazwę Julias. Sto metrów od budowli odsłonięto ślady żydowskiej wioski rybackiej i rzymskiego polis. 

Odkrycie zapoczątkowały kawałki marmuru

Profesor Steven Notley z Nyack College powiedział Fox News, że na pierwsze dowody istnienia kościoła archeolodzy natknęli się w ubiegłym roku. Odkryto wtedy kawałki marmuru, który oddzielał prezbiterium od pozostałej części świątyni oraz małe szklane bloki, które stanowiły elementy mozaiki, zdobiącej wnętrze. W tamtych czasach mozaikami były zdobione tylko świątynie.

"Te odkrycia dały nam informacje, że kościół jest w pobliżu" - powiedział Steven Notley. Według badaczy, mozaika zdobiła posadzkę świątyni. "Zawsze wspaniałe jest oświetlać te piękne zdobione podłogi po 1500-letnim przysypaniu" - podkreślił Steven Notley. 

Kościół apostołów był wspominany przez pielgrzymów, którzy w średniowieczu przybywali na biblijne tereny. Wygląd świątyni opisał bawarski biskup Willibald z Eichstatt, który w 725 roku pielgrzymował do Ziemi Świętej. Umiejscowił go między Kafarnaum i Kursi, czyli tam, gdzie odkryto ruiny. 

Reklama

"Willibald stwierdził, że kościół w Betsaidzie został zbudowany nad domem Piotra i Andrzeja - pierwszych uczniów Jezusa" - powiedział Fox News profesor Notley. 

"Wielu myślało, że raporty są mylne"

Dodał, że odkrycie kościoła jest istotne z co najmniej dwóch powodów. 

"Po pierwsze, aż do niedawnego odkrycia wielu uczonych kwestionowało jego istnienie. Chociaż jest wspominane w bizantyjskich szlakach pielgrzymkowych, wielu myślało, że raporty się mylą. Ważne jest to, że kościół potwierdza położenie Betsaidy" - podkreślał.

Miejsce narodzin m.in. św. Piotra

W języku hebrajskim Betsaida oznacza "dom rybaka". Zgodnie z Nowym Testamentem, mieli się tam urodzić Andrzej, Piotr, Filip oraz - według tradycji - Jan i Jakub Większy. Święty Marek w Ewangelii zapisał, że w Betsaidzie Chrystus uzdrowił niewidomego. Zapowiedział też zniszczenie miasta.

Szacuje się, że miejsce to pozostało niezamieszkane w IV i V wieku naszej ery. Miejscowa społeczność zachowała jednak pamięć o starożytnej osadzie. 

"Odkrycie kościoła daje podstawę, by el-Araj uznać za nowotestamentową Betsaidę-Julias" - wyjaśnił profesor Notley. 

W 2017 roku w Al-Araj odkryto rzymską łaźnię. Następnie badacze odnaleźli domy i ceramikę z czasów rzymskich, co potwierdziło doniesienia o istniejącej tam wiosce. Archeolodzy są przekonani, że w trakcie prac uda się całkowicie wykopać bizantyjski kościół. 

"Dotąd odkryliśmy tylko niektóre południowe pomieszczenia kościoła, prawdopodobnie południową nawę. Dodatkowo odkrywamy mozaiki - najprawdopodobniej z nawy środkowej kościoła" - podkreślił Steven Notley. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne