Reklama

Reklama

Myśliwce F-35 pierwszy raz w Europie

​Stany Zjednoczone po raz pierwszy wysyłają do Europy nowoczesne myśliwce F-35. Samoloty wezmą udział w ćwiczeniach prowadzonych w ramach operacji wzmacniania wschodniej flanki NATO przed zagrożeniem ze strony Rosji.

Amerykańskie dowództwo sił powietrznych poinformowało, że do Europy poleci niewielka liczba myśliwców wielozadaniowych F-35A należących do 388. dywizjonu lotniczego, który stacjonuje w bazie Hill w stanie Utah. 

Reklama

"Szkoleniowa misja jest kolejnym etapem rozwoju programu F-35, który pozwoli siłom powietrznym zademonstrować zdolności bojowe myśliwców piątej generacji" - napisano w komunikacie. 

Amerykanie podkreślili, że rozpoczynająca się w najbliższy weekend operacja jest przygotowaniem do planowanej na rok 2020 stałej obecności F-35 w Europie. 

Dowództwo sił powietrznych USA nie podało, w której europejskiej bazie będą stacjonować myśliwce. Wiadomo natomiast, że ich misja potrwa kilka tygodni. 

Departament Obrony podkreślił, że rozlokowanie samolotów odbywa się w ramach operacji wzmocnienia wschodniej flanki NATO będącej odpowiedzią na rosyjską inwazję na Ukrainie. 

Decyzję o wysłaniu nowoczesnych myśliwców F-35 do Europy podjął rząd Baracka Obamy. Eksperci zwracają uwagę, że rząd Donalda Trumpa kontynuuje te działania. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje