Reklama

Reklama

Mułła Abdul Ghani Baradar przybył do Kabulu. Kim jest?

Mułła Abdul Ghani Baradar - jeden ze współtwórców ruchu talibów i przywódca jego politycznych struktur przybył do Kabulu. W stolicy Afganistanu odbędą się rozmowy na temat tworzenia nowego rządu - informuje agencja AFP, powołując się na wysokiego rangą urzędnika talibskiego.

"Będzie w Kabulu, aby spotkać się z przywódcami dżihadu i politykami w celu utworzenia inkluzywnego rządu" - powiedział AFP wysoki rangą urzędnik talibski.

Abdul Ghani Baradar przyleciał we wtorek wraz z grupą współpracowników do położonego na południu Afganistanu Kandaharu najprawdopodobniej ze stolicy Kataru Ad-Dauhy, w której od kilku lat mieszkał. W Ad-Dausze przebywa kierownictwo polityczne talibów, w tym mieście toczyły się również negocjacje pokojowe między USA i talibami oraz między talibami a prozachodnim afgańskim rządem.

Spędził osiem lat w więzieniu

Baradar był jednym z najbardziej zaufanych współpracowników założyciela i pierwszego przywódcy talibów, mułły Omara. 

Reklama

Walczył najpierw przeciwko wojskom radzieckim podczas inwazji tego kraju na Afganistan, później był jednym z najważniejszych dowódców talibów. Po inwazji USA w 2001 roku i upadku rządu talibów Baradar walczył z siłami zachodniej koalicji. W 2010 roku na południu Pakistanu schwytały go pakistańskie i amerykańskie służby specjalne. Z więzienia wypuszczono go w 2018 roku.

Czytaj także: Zdjęcia z Afganistanu, które przejdą do historii

Baradar w lutym 2020 roku w imieniu talibów podpisał w Ad-Dausze porozumienie pokojowe z USA. Według umowy Amerykanie mieli wycofać się z Afganistanu, a talibowie zrezygnować z działań terrorystycznych i podjąć negocjacje z rządem w Kabulu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje