Reklama

Reklama

MTK: Amerykanie mogli popełniać zbrodnie wojenne w Afganistanie

Amerykańskie wojsko i agenci CIA, torturując więźniów, mogli popełniać w Afganistanie zbrodnie wojenne - ocenił w swoim raporcie Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze.

"Wydaje się, że członkowie amerykańskich sił zbrojnych dopuścili się tortur, okrutnego traktowania i naruszenia osobistej godności co najmniej 61 więźniów w okresie od 1 maja 2003 r. do 31 grudnia 2014 roku" - poinformowała prokurator MTK Fatou Bensouda w raporcie, który opublikowano w poniedziałek wieczorem.

W dokumencie ujawniono też, że w okresie od grudnia 2002 roku do marca 2008 roku agenci CIA dopuścili się podobnych przestępstw wobec co najmniej 27 osób przetrzymywanych w Afganistanie.

Prokuratura MTK podkreśliła, że wkrótce podejmie decyzję, czy wystąpi o zgodę na rozpoczęcie pełnego postępowania ws. zbrodni w Afganistanie. Może ono doprowadzić do postawienia zarzutów popełnienia zbrodni wojennych.

Reklama

Komentując raport MTK, rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu Elizabeth Trudeau powiedziała, że nie wierzy, aby postępowanie Trybunału było "uzasadnione i stosowne".

"Stany Zjednoczone są głęboko przywiązane do stosowania się do prawa wojennego i dysponują własnym systemem śledczym, który spełnia z nawiązką międzynarodowe standardy" - tłumaczyła.

Tymczasem Pentagon podkreśla, że czeka na dalsze szczegóły od MTK.

Mimo że USA nie jest członkiem MTK, to Amerykanie nadal mogą odpowiadać przed Trybunałem - przypomina agencja Associated Press. Aby tak się stało, obywatele USA muszą popełnić przestępstwo na terytorium państwa, które jest członkiem MTK, tak jak Afganistan.

Prokuratorzy MTK dodają, że trwają obecnie postępowania dotyczące możliwych przestępstw popełnionych w ośrodkach CIA w Polsce, Rumunii i na Litwie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje