Reklama

Reklama

Msze papieskie cieszą się wielką popularnością

Poranne msze papieża Franciszka w Domu Świętej Marty cieszą się tak wielką popularnością, że Watykan musiał podjąć kroki, by uporać się z napływem próśb o zaproszenie do małej kaplicy. Wiernych poproszono, by przychodzili na środowe audiencje generalne.

Od dłuższego czasu - zauważył dziennik "Il Messaggero" - na każdej mszy, rozpoczynającej się o godz. 7, jest więcej niż komplet wiernych.

Reklama

Franciszek wygłasza wtedy improwizowane, często nagłaśniane przez media kazania, niekiedy pełne mocnych słów i spostrzeżeń. Taka forma mszy z udziałem grup wiernych to nowość tego pontyfikatu. Nic zatem dziwnego, że stały się one jednym z najciekawszych jego wydarzeń.

Zaproszenia na msze otrzymują przede wszystkim rzymskie parafie i grupy wiernych, które już dawno temu się zgłosiły. Nie można przy tym ominąć kolejki, powołując się na jakiekolwiek znajomości z otoczeniem papieża czy z watykańskimi kardynałami. Rekomendacje nie pomagają.

Tymczasem codziennie przychodzą listy od ludzi z całych Włoch i najdalszych zakątków świata, proszących o możliwość wzięcia udziału we mszy. Próśb tych jest już tak dużo, że chętni nie zmieściliby się nawet w bazylice Świętego Piotra. W kaplicy hotelu za Spiżową Bramą, w którym mieszka papież, mieści się zaledwie około 100 osób.

Jednocześnie współpracownicy Franciszka oraz watykańscy żandarmi chcą ograniczyć liczbę uczestników.

W tej sytuacji papież musiał podjąć starania, by ograniczyć napływ wiernych i skrócić listę oczekujących, dając jasny sygnał: miejsc nie ma - pisze "Il Messaggero".

Sekretariat papieża przygotował specjalny okólnik, w którym wyjaśniono, że z powodu dużej liczby zgłoszeń spełnienie próśb o zaproszenie do kaplicy Domu Świętej Marty nie jest możliwe. Wiernych zachęcono do udziału w środowych audiencjach generalnych. Na każdej z nich jest od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy osób.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje