Reklama

Reklama

MSZ: Czekamy na informacje z Monako

MSZ chce rozwiązać sprawę konsula honorowego w Monako, ale samo ma związane ręce. Polscy dyplomaci dotychczas nie dostali żadnej oficjalnej informacji o Wojciechu J. podejrzanym o zamordowania miejscowej miliarderki. Polski konsul honorowy został aresztowany. Wraz z nim zatrzymano kilkanaście osób podejrzanych o współudział w zabójstwie.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcin Wojciechowski zapewnia IAR, że Warszawa będzie działać, gdy tylko pojawi się formalna możliwość. Na razie nasi dyplomaci oficjalnie znają sprawę tylko z mediów i czekają na potwierdzenie doniesień medialnych przez władze Monako. Gdy to nastąpi, MSZ podejmie decyzję.

Do morderstwa doszło na początku maja, kiedy do limuzyny ruszającej sprzed kliniki w Nicei podbiegł mężczyzna i zastrzelił jadących nią kobietę i jej kierowcę.

Policja początkowo podejrzewała mafię kalabryjską. Teraz jest zdania, że było to zabójstwo na zlecenie zięcia, konsula honorowego Polski, Wojciecha J. i jego żony, która jest córką pasażerki samochodu. W grę najprawdopodobniej wchodziła sprawa spadku. Ofiara to 77-letnia Helene Pastor, spadkobierczyni gigantycznej fortuny. Jej dziadek przybył w 1880 roku do Monako z Włoch i z czasem zrobił majątek, który ocenia się na 10 do 20 miliardów euro.

Księstwo położone jest na 2 tysiącach kilometrów kwadratowych, a do rodziny Pastorów, zaprzyjaźnionej z rządzącymi Monako od 1297 roku Grimaldimi, należą apartamenty o powierzchni pół miliona metrów kwadratowych.

Jak się dowiedziało Polskie Radio, Ambasada RP w Paryżu zwróciła się do Księstwa Monako o wyjaśnienie sprawy zatrzymania Wojciecha J. Jeśli wiadomość zostanie potwierdzona, konsul będzie odwołany.

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Monako

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne