Reklama

Reklama

Możliwe spotkanie szefa NATO z szefem MSZ Rosji

Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, powiedział w piątek w stolicy Kosowa Prisztinie, że jest gotów spotkać się z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem w lutym w trakcie dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

"Mogę potwierdzić to, co minister Ławrow oświadczył przed kilkoma dniami, że jesteśmy gotowi spotkać się na marginesie konferencji monachijskiej" - powiedział Stoltenberg. W tym roku konferencję zaplanowano na 6-8 lutego.

Reklama

W wywiadzie udzielonym agencji Reutera szef NATO, odnosząc się do sytuacji na Ukrainie, powiedział, że można zaobserwować "znaczny wzrost liczby rosyjskiego ciężkiego sprzętu" na wschodzie kraju. "Mówimy o czołgach, pojazdach opancerzonych, artylerii i zaawansowanych systemach obrony powietrznej" - dodał.

Według ONZ w ciągu ostatnich dziewięciu dni na wschodzie Ukrainy zginęły 262 osoby.

Stoltenberg poinformował również, że Sojusz rozważa prośbę irackich władz o pomoc "mającą zwiększyć zdolności obronne" i możliwości walki z Państwem Islamskim. Dodał, że za kilka dni przyjmie delegację irackiego rządu.

Szef NATO przestrzegł kosowskie władze przed niebezpieczeństwem powrotu z dżihadu walczących w Syrii i Iraku. "Powrót bojowników stanowi zagrożenie dla nas wszystkich, tzn. dla państw regionu, ale również dla wszystkich państw europejskich" - oświadczył Stoltenberg na konferencji prasowej.

"Musimy współpracować na rzecz walki z terroryzmem" - podkreślił.

Do Kosowa sekretarz generalny NATO przybył z wizytą, by odwiedzić żołnierzy NATO-wskich międzynarodowych sił wojskowych KFOR liczących ok. 4500 żołnierzy, obecnych tam od 1999 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne