Reklama

Reklama

Mongolia: Wybory do parlamentu

W Mongolii rozpoczęły się wybory do parlamentu. Dwie główne startujące w nich partie obiecują społeczeństwu sprawiedliwy podział zysków z odkrytych niedawno złóż naturalnych na pustyni Gobi.

O 76 mandatów w jednoizbowym parlamencie - Wielkim Churale walczy 12 partii, koalicja i kandydaci niezależni, ale liczą się przede wszystkim dwa ugrupowania: Mongolska Partia Ludowo-Rewolucyjna (MPRL) i Mongolska Partia Demokratyczna (MPD). Według sondaży żadna z nich nie może liczyć na zdobycie przewagi pozwalającej na samodzielne rządzenie.

Reklama

Obie partie w kampanii skupiły się na sposobie podziału zysków z wydobycia złóż naturalnych na pustyni Gobi. MPRL chce przy tym, by udziały w tych złożach pozostały w rękach państwa, MPD zaś uważa, że powinny je odkupić prywatne firmy.

Lokale wyborcze otworzyły się o godz. 7.00 rano czasu lokalnego (1.00 w nocy czasu polskiego) i zamkną się o godz. 22 (16.00 czasu polskiego). Uprawnionych do głosowania jest ponad 1,5 mln wyborców na 2,6 mln mieszkańców Mongolii. Wstępne wyniki mają być znane w poniedziałek.

Są to już piąte wybory parlamentarne w Mongolii od 1990 roku, gdy rozpoczęto proces demokratyzacji - kraj stał się republiką parlamentarną, przywrócono wolność religijną oraz własność prywatną, uwalniając się spod radzieckich wpływów.

Dowiedz się więcej na temat: partie polityczne | mongolia | wybory

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje