Reklama

Reklama

Militarny sukces rebeliantów związanych z Al-Kaidą

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało w sobotę, że rebelianci z ugrupowań związanych z Al-Kaidą, m.in. z Frontu al-Nusra, zdobyli kontrolowane dotąd przez siły rządowe miasto Idlib na północnym zachodzie Syrii.

Według Obserwatorium, które mieści się w Londynie, "Front al-Nusra i jego sojusznicy całkowicie przejęli Idlib" - podała agencja AFP. Cytuje też informację o "wyzwoleniu" miasta, ogłoszoną przez Front al-Nusra na Twitterze.

Tymczasem Associated Press, również powołując się na Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, informuje o zajęciu nie całości, a znacznej części Idlibu. Jak relacjonuje AP, siły rządowe wycofały się do swoich baz i kilku innych budynków w mieście. W sobotę trwał silny ostrzał artyleryjski z obu stron.

Reklama

Od 2012 roku rebelianci kontrolowali wiejskie obszary i pomniejsze miejscowości w prowincji Idlib, ale nie udawało im się przejąć kontroli nad 165-tysięczną stolicą regionu. 24 marca br. ogłosili ofensywę na miasto. Prócz Frontu al-Nusra w ofensywie brały udział islamistyczne ugrupowania: Ahrar al-Szam i Dżund al-Aksa.

Od wybuchu syryjskiego konfliktu w marcu 2011 r. zginęło ponad 220 tys. ludzi.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje