Reklama

Reklama

Merkel: Rosja odpowiada za pogorszenie bezpieczeństwa w Europie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel obarczyła Rosję odpowiedzialnością za pogorszenie stanu bezpieczeństwa w Europie. W swoim oświadczeniu zapewniła też Polskę i inne kraje w Europie Środkowej i Wschodniej o solidarności ze strony Niemiec.

W oświadczeniu rządowym Merkel podkreśliła, że swoimi działaniami podczas kryzysu na Ukrainie Rosja "wstrząsnęła" partnerami na Wschodzie.

Reklama

"Gdy obowiązujące prawo i zasada nienaruszalności granic kwestionowane są przez słowa i czyny, to zniszczeniu ulega zaufanie. To zaniepokoiło do głębi naszych partnerów na Wschodzie. Potrzebują oni jednoznacznego ubezpieczenia ze strony Sojuszu" - powiedziała Merkel.

"Sojusznicza solidarność w oparciu o artykuł 5. Traktatu NATO jest centralnym filarem architektury bezpieczeństwa" - podkreśliła szefowa niemieckiego rządu w przeddzień szczytu NATO w Warszawie. "Ta solidarność musi być i będzie widoczna i wiarygodna" - zapewniła.

Merkel zaznaczyła, że polityka Niemiec opiera się na dwóch filarach - odstraszaniu i dialogu z Rosją. Te dwie zasady "nie tylko nie wykluczają się, lecz są ze sobą nierozerwalnie związane".

Merkel podkreśliła, że proces rozszerzania Sojuszu nie jest zakończony. "Nie zamykamy drzwi" - zapewniła Merkel dodając, że cieszy się z rychłego przyjęcia Czarnogóry.

Podkreśliła, że każde państwo musi mieć prawo do swobodnego wyboru sojuszu.

Dowiedz się więcej na temat: Angela Merkel | Bundestag | Polska | Rosja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje