Reklama

Reklama

​Media: Węgry dały wizę Syryjczykowi objętemu sankcjami USA

Syryjczyk objęty amerykańskimi sankcjami za pomoc dla rządu w Damaszku otrzymał na Węgrzech zgodę na pobyt w ramach programu oferowania wizy w zamian za zakup obligacji państwowych - podały w środę dwa węgierskie portale internetowe.

Portale Direkt36 oraz 444.hu poinformowały, powołując się na anonimowe źródła, że Budapeszt udzielił zgody na zamieszkanie na Węgrzech Atiyi Khoury’emu, którego Stany Zjednoczone w 2016 r. oskarżyły o finansowanie zakupu paliwa przez rząd prezydenta Baszara el-Asada.

Program przyznawania wiz w zamian za zakup obligacji ruszył na Węgrzech w 2013 r. Gwarantował on zgodę na zamieszkanie cudzoziemcom, którzy nabywali węgierskie obligacje państwowe za co najmniej 250 tys. euro. Program ten został wstrzymany wiosną zeszłego roku.

Szef kancelarii premiera Węgier Janos Lazar, pytany o to w środę na konferencji prasowej, powiedział, że program nie uprawniał do stałego pobytu, a nabywcy obligacji zostali skontrolowani przez organy bezpieczeństwa narodowego. Zapewnił, że nic mu nie wiadomo o żadnym nadużyciu, błędzie czy zaniedbaniu.

Reklama

Doniesienia o objęciu Syryjczyka węgierskim programem pojawiły się w końcówce kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi 8 kwietnia, podczas której konserwatywny rząd premiera Viktora Orbana ostro sprzeciwia się napływowi muzułmańskich imigrantów.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

Dowiedz się więcej na temat: Węgry

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje