Reklama

Reklama

Macedonia: Premier Nikoła Gruewski ustąpi ze stanowiska

Dzięki mediacji UE w Macedonii wypracowano porozumienie umożliwiające wyjście kraju z głębokiego kryzysu. Główna partia opozycji wróci do parlamentu, na 100 dni przed wyborami ustąpi premier Nikoła Gruewski.

- Mamy porozumienie podpisane przez cztery główne partie polityczne i będziemy mieli przyspieszone wybory - oświadczył w Skopje komisarz UE ds. polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn po ponad 12 godzinach maratonu negocjacyjnego.

Rząd przejściowy

Reklama

Główne ugrupowania zawarły na początku czerwca porozumienie pod egidą Unii Europejskiej, przewidujące zorganizowanie przyspieszonych wyborów pod koniec kwietnia 2016 roku, czyli na dwa lata przed konstytucyjnym terminem. Punktem spornym pozostała kwestia powołania rządu przejściowego, którego zadaniem będzie zorganizowanie głosowania.

Na 100 dni przed wyborami

Ostatecznie uzgodniono, że premier Gruewski i jego rząd ustąpią na 100 dni przed wyborami parlamentarnymi. Gruewski sprecyzował, że oznacza to, iż nowy szef rządu zostanie nominowany przez jego rządzącą prawicową partię WMRO-DPMNE od 15 stycznia 2016 roku przed wyborami planowanymi na 24 kwietnia.

Nowy szef MSW

Główna partia opozycyjna, socjaldemokratyczna SDSM, która bojkotowała do tej pory prace parlamentu, wróci do Zgromadzenia od 1 września. W październiku wyznaczony ma zostać nowy szef MSW, z kandydatów proponowanych przez opozycję. Ponadto na mocy porozumienia specjalny prokurator ma zbadać aferę z podsłuchami telefonicznymi ujawnionymi przez opozycję.

Lider SDSM Zoran Zaew z satysfakcją przyjął zapowiedź dymisji Gruewskiego i fakt, że to nie on będzie organizował przyszłoroczne wybory.

Napięcia narastają

Napięcia w liczącej 2,1 mln mieszkańców Macedonii narastają od wielu miesięcy. Opozycja odmawia współpracy z rządem, oskarżając go o korupcję, zakładanie podsłuchów na wielką skalę i sfałszowanie wyborów parlamentarnych w 2014 roku.

W ostatnich miesiącach Zaew opublikował treść podsłuchanych rozmów prowadzonych przez ok. 20 tys. osób, członków rządu i szefów służb bezpieczeństwa, a także przez dziennikarzy, zagranicznych dyplomatów, sędziów i przywódców religijnych. Polityczni przeciwnicy premiera twierdzą, że treść rozmów obnaża autokratyczny charakter rządów Gruewskiego, który jest premierem od połowy 2006 roku.

Destabilizowanie kraju

Władze oskarżają opozycję o "szpiegostwo" i "chęć zdestabilizowania kraju" oraz obalenia rządu.

Macedonia w 2005 roku uzyskała status kandydata do Unii Europejskiej, ale negocjacje akcesyjne wobec sprzeciwu Grecji, która kwestionuje nazwę kraju "Macedonia", jeszcze się nie rozpoczęły.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje