Reklama

Reklama

Łukaszenka dla Reutera: Jestem ostatnim i jedynym dyktatorem w Europie

- Przyjechaliście, żeby zobaczyć żywego dyktatora jedynego i ostatniego w Europie - powtarzał z upodobaniem i ironią prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, udzielając we wtorek wywiadu agencji Reuters. Zapewnił, że w jego kraju rewolucji nie będzie.

58-letni przywódca Białorusi nie ustaje w powtarzaniu swym gościom, że Białoruś to geograficzne centrum Europy, lecz to państwo liczące 9,5 mln mieszkańców nie hołduje takim wartościom demokratycznym, jak jego zachodni sąsiedzi.

Reklama

Łukaszenka obiecuje modernizację gospodarki i zbudowanie opartego na partiach systemu politycznego, lecz całkowicie wyklucza rewolucję na Białorusi na kształt arabskiej wiosny.

- Nie ma żadnego sensu porównywać polityki Białorusi i na Bliskim Wschodzie. Jakaś grupa próbowała przez portale doprowadzić do sytuacji wybuchowej - powiedział, nawiązując do tzw. milczących protestów, gdy jego oponenci zbierali się w ubiegłym roku w miejscach publicznych i jedynie oklaskami wyrażali swój sprzeciw.

- Ale nic z tego nie wyszło. I nigdy nie wyjdzie - oświadczył.

"Uratowaliśmy was, Europę"

- Wy (na Zachodzie) nie lubicie kursu, jaki obiera Białrouś. Chcielibyście, by wszystko sprzedała - Rosjanom lub zachodnim firmom. Nie podoba się wam też to, że mamy dobre stosunki z Rosją. A to przesądziła nasza historia. Podczas ostatniej wojny wspólnie walczyliśmy z nazistami. Uratowaliśmy was, Europę, przed staniem się niewolnikiem swego własnego Fuehrera - mówił Łukaszenka.

Przypomniał też, że Unia Europejska dostaje większą część ropy i gazu z Rosji przez rurociągi, które biegną przez Białoruś.

To wymyśliła nasza "piąta kolumna"

- Komu jest potrzebna niestabilność w centrum Europy? Ani wam, ani nam, ani Rosji. Rozmawiajmy, przecież jesteśmy ludźmi - podkreślił. Zaprzeczył, by na Białorusi byli więźniowie polityczni, dodając, że przypadki, na które wskazuje Zachód, dotyczą ludzi, którzy popełnili przestępstwa pospolite.

Zaprzeczył też, że przygotowuje jednego z synów na swego następcę. - To wymyśliła nasza "piąta kolumna". Gdy tylko ludzie zrezygnują z moich usług, wezmę teczkę pod pachę i odejdę - powiedział prezydent Białorusi.

Dowiedz się więcej na temat: europ | Nie | Alaksandr Łukaszenka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy