Reklama

Reklama

Libia: Premier Abdullah al-Thinni rezygnuje z funkcji

W opublikowanym we wtorek wieczorem wywiadzie telewizyjnym Abdullah al-Thinni, premier uznawanego przez społeczność międzynarodową rządu Libii, powiedział że rezygnuje ze swej funkcji.

- Oficjalnie rezygnuję i w niedzielę przedłożę mą rezygnację Izbie Reprezentantów - powiedział Thinni prywatnej telewizji libijskiej. Jak pisze agencja Reutera, premierowi zadano pytania od rozwścieczonych obywateli, krytykujących jego rząd za brak skuteczności. 

Nie muszą protestować

Thinni zdenerwował się, gdy gospodarz programu zadał pytania krytykujące rząd za brak pomocy i bezpieczeństwa dla Libijczyków, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swych domów w powodu panującego w kraju konfliktu wewnętrznego. Spytany przez prezentera, co by zrobił, gdyby ludzie zaczęli protestować, odparł: "Ludzie nie muszą przeciwko mnie protestować, ponieważ oficjalnie rezygnuję ze stanowiska".

Reklama

Dwa rządy

Thinni usiłował zarządzać krajem z Tobruku na północnym wschodzie Libii, po tym jak został zmuszony do ucieczki ze stolicy kraju Trypolisu przez rebeliantów w 2014 roku. Równolegle władzę w Trypolisie sprawuje rząd, który twierdzi, że jest prawowity.

Pod koniec maja br. Thinni poinformował, że przeżył próbę zamachu dokonaną przez uzbrojonych napastników, którzy w Tobruku otworzyli ogień w stronę jego samochodu.

Próba zamachu

Według obserwatorów próba zamachu na Thinniego uwydatniła niestabilną sytuację polityczną, czy wręcz chaos w tym północnoafrykańskim kraju, w którym dwa rządy i dwa parlamenty, popierane przez różne frakcje zbrojne, walczą o kontrolę nad państwem cztery lata po obaleniu dyktatury Muammara Kadafiego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne