Reklama

Reklama

​Libia: Ostrzał rakietowy Trypolisu, zginęło dwóch cywilów

Co najmniej dwóch cywilów zginęło, a czterech zostało rannych we wtorek wieczorem w wyniku ostrzału rakietowego Trypolisu - poinformowały służby ratunkowe w libijskiej stolicy, która od początku kwietnia jest atakowana przez siły generała Chalify Haftara.

Według agencji AFP centrum Trypolisu wstrząsnęło co najmniej siedem potężnych eksplozji.

Reklama

Jak poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), od 4 kwietnia, kiedy rozpoczęła się ofensywa generała Chalify Haftara na stolicę Libii, zginęły co najmniej 174 osoby, a 758 zostało rannych.

Oenzetowskie Biuro ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) podało, że w wyniku walk swoje domy musiało opuścić 18 tys. osób.

Od 4 kwietnia na południowych przedmieściach Trypolisu toczą się zacięte walki między siłami uznawanego przez społeczność międzynarodową rządu jedności narodowej (GNA) a oddziałami Haftara.

Samozwańcza Libijska Armia Narodowa (ANL) generała Haftara, najsilniejszego człowieka we wschodniej Libii, rozpoczęła ofensywę w celu przejęcia stolicy, położonej w północno-zachodniej Libii.

Oprócz walk, które rozgrywają się na lądzie, obie strony przeprowadzają codzienne ataki z powietrza i oskarżają się nawzajem o atakowanie ludności cywilnej.

Pogrążona w chaosie po obaleniu dyktatury płk Muammara Kadafiego w 2011 roku Libia jest rozdarta między dwoma rywalizującymi ośrodkami władzy: na zachodzie jest rząd jedności narodowej Mustafy as-Saradża, ustanowiony w 2015 roku w Trypolisie i popierany przez ONZ, a na wschodzie - rząd ANL w Bengazi, którego szefem ogłosił się Haftar.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje