Reklama

Reklama

Ławrow: Mamy z Japonią znaczne różnice zdań ws. układu pokojowego

Rosja i Japonia wciąż mają znaczne różnice zdań w sprawie układu pokojowego - powiedział w piątek szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow w czasie spotkania w Moskwie z japońskim ministrem spraw zagranicznych Taro Kono.

Ławrow poinformował, że jest to już trzecia w tym roku runda rosyjsko-japońskich rozmów dotyczących układu pokojowego. Pierwsze dwie rundy negocjacji odbyły się w styczniu i lutym.

Reklama

"Mam nadzieję, że te negocjacje pozwoliły stronom lepiej zrozumieć, na czym polegają różnice stanowisk, a różnice te są na razie bardzo znaczne (...)" - wskazał Ławrow. Minister wyraził nadzieję, że uda się znaleźć płaszczyznę porozumienia.

Japoński minister cytowany przez agencję Kyodo podkreślił z kolei, że Japonia i Rosja mogłyby, dzięki układowi pokojowemu, osiągnąć nowy poziom relacji.

Tokio domaga się od Moskwy zwrotu czterech wysp, które wojska sowieckie zajęły wraz z całym archipelagiem Kurylów w 1945 roku, tuż po kapitulacji Japonii w drugiej wojnie światowej. Z powodu tego sporu Rosja i Japonia do dziś nie podpisały formalnego układu pokojowego.

We wrześniu 2018 roku prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował, aby oba kraje zawarły pokój "bez żadnych warunków wstępnych" jeszcze w tymże roku, ale premier Shinzo Abe odrzucił tę ofertę, twierdząc, że najpierw należy rozwiązać kwestię wysp. Abe zapewnił jednak Putina, że jeśli wyspy zostaną zwrócone, nie będą na nich rozmieszczone wojska USA, które są sojusznikiem Japonii.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje