Reklama

Reklama

Ławrow i Pompeo komentują swoje spotkanie w Soczi

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział we wtorek na spotkaniu z sekretarzem stanu USA Mikem Pompeo, że Moskwa i Waszyngton powinny budować "bardziej odpowiedzialną i konstruktywną matrycę wzajemnego postrzegania się" i dodał, że Rosja jest na to gotowa.

Na początku rozmów z Pompeo, odbywających się w Soczi na południu Rosji, Ławrow oświadczył, że z obu stron "nagromadziło się niemało podejrzeń i uprzedzeń", na których strony nie zyskają. Zaostrzenie relacji rosyjsko-amerykańskich "zwiększa ryzyko dla naszego i waszego bezpieczeństwa i wywołuje niepokój całej społeczności międzynarodowej" - ocenił.

Reklama

"Czas, aby zacząć budować nową, bardziej odpowiedzialną i konstruktywną matrycę postrzegania się wzajemnie. My jesteśmy gotowi do tego - oczywiście, jeśli nasi partnerzy amerykańscy też przejawiają wzajemne zainteresowanie" - powiedział rosyjski minister.

Ławrow wyraził nadzieję, że na wtorkowym spotkaniu strony zdołają "wypracować konkretne propozycje, których celem będzie wyprowadzenie stosunków rosyjsko-amerykańskich z obecnego smutnego stanu". Ocenił, że problemy w relacjach Moskwy i Waszyngtonu wymagają zarówno "bezzwłocznych działań", jak i wypracowania "długoterminowych, systemowych decyzji".

Ławrow zauważył, że aktywniejsze kontakty resortów spraw zagranicznych obu państw budzą "pewien optymizm".

Komentarz Pompeo

Sekretarz stanu USA powiedział, że składa wizytę w Rosji, ponieważ "prezydent (Donald) Trump jest zaangażowany na rzecz poprawy" stosunków. "Są między nami różnice; każdy kraj będzie bronił swych interesów" - zastrzegł Pompeo. Jednak - kontynuował - "nie musi być tak, że będziemy przeciwnikami we wszystkich kwestiach".

Pompeo wyraził nadzieję, że USA i Rosja mogą "znaleźć punkty, w których mają zestaw zbieżnych interesów, i nadal budować silne relacje przynajmniej w tych konkretnych kwestiach". Jako sfery, gdzie Waszyngton i Moskwa mogą znaleźć wspólny grunt, amerykański dyplomata wymienił walkę z terroryzmem i rozprzestrzenianiem broni jądrowej.

Tematami: Iran, Wenezuela, Syria, Ukraina

Po rozmowach dwustronnych w Soczi szefowie dyplomacji spotkają się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Rozmowy ministrów w Soczi odbywają się dzień po tym, jak Trump poinformował o planach spotkania z Putinem na szczycie G20, który odbędzie się 28-29 czerwca w japońskiej Osace. Wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow powiedział we wtorek, że ewentualne spotkanie prezydentów nie jest do końca uzgodnione. "Jest temat spotkania, ale nie ma ustaleń" - wyjaśnił Riabkow.

Strona rosyjska zapowiadała, że tematem rozmów z Pompeo będą przede wszystkim kwestie stabilności strategicznej i kontroli zbrojeń, a także sprawy międzynarodowe, w tym Iran, Wenezuela, Syria i Ukraina.

Z Moskwy Anna Wróbel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje