Reklama

Reklama

Krzysztof Szczerski: Prezydent Duda stanowczo sprzeciwia się represjom wobec dziennikarek Biełsatu

W związku ze skazaniem przez sąd w Mińsku dziennikarek Biełsatu prezydent Andrzej Duda polecił polskim dyplomatom przekazanie stronie białoruskiej jego stanowczego sprzeciwu wobec represji przeciwko wolności słowa i prawom obywatelskim - poinformował sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak dodał, prezydent wzywa także do amnestii wobec skazanych.

"W związku ze skazaniem dziennikarek  Prezydent RP Andrzej Duda polecił polskim dyplomatom w Mińsku przekazanie stronie białoruskiej jego stanowczego sprzeciwu wobec represji przeciwko wolności słowa i prawom obywatelskim, wezwania do ich zaprzestania i amnestii" - napisał w czwartek na Twitterze Szczerski. 

Reklama

Jak podkreślił, "jednocześnie Polska wzywa wszystkich partnerów w Unii Europejskiej do solidarnej, konsekwentnej i zdecydowanej odpowiedzi na ten kolejny przejaw tłumienia podstawowych praw i wolności".

Proces polityczny

Sąd w Mińsku skazał w czwartek dwie dziennikarki Biełsatu Kaciarynę Andrejewą i Darię Czulcową na dwa lata pozbawienia wolności za "organizację zamieszek". Reporterki zostały ukarane za prowadzenie relacji online z mitingu. Ich proces uznano za polityczny.

Oprócz wymierzenia kary więzienia sędzia Natalla Buhuk nakazała konfiskatę sprzętu technicznego, którego dziennikarki używały w pracy, a także zniszczenie ich osobistych notatników i innych przedmiotów.

Reporterki zatrzymano 15 listopada, kiedy prowadziły relację online z mitingu upamiętniającego pobitego na śmierć Ramana Bandarenkę.

To pierwszy na Białorusi proces i wyrok skazujący dla dziennikarzy w sprawie karnej związanej z protestami przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama