Reklama

Reklama

Krugman ostrzega Europę przed "zbyt twardą polityką"

Znany amerykański ekonomista, komentator dziennika "New York Times", Paul Krugman, ostrzega Europę przed zbyt twardą polityką wobec Grecji. Powołuje się na historię Niemiec po I wojnie światowej.

Paul Krugman przypomina, że jednym z głównych powodów kryzysu gospodarczego w Niemczech po I Wojnie Światowej było narzucenie na ten kraj przez Francję i Wielką Brytanię niemożliwych do spłaty odszkodowań.

Doprowadziło to do krachu i tak zrujnowanej przez wojnę niemieckiej gospodarki. W efekcie spłata długu wobec aliantów okazała się dużo niższa niż oczekiwano, a społeczne i polityczne skutki tych działań doprowadziły do zachwiania niemieckiej demokracji oraz zatrucia relacji z sąsiadami.

Krugman zwraca uwagę, że spadek PKB w Niemczech w latach 1913-1919 (29%) jest porównywalny z obecnym załamaniem gospodarczym Grecji (26%). Mimo to rząd w Atenach spłaca zobowiązania wobec kredytobiorców i utrzymuje nadwyżki budżetowe.

Krugman apeluje, by europejscy politycy nie zmuszali Grecji do jeszcze większych wyrzeczeń, które tylko pogłębią depresję i dewastację tego kraju.

"Europejscy wierzyciele Grecji powinni wykazać się większą elastycznością i dać Grecji szansę podnieść się z upadku. We własnym interesie" - stwierdza Krugman.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy