Reklama

Reklama

Kreml: Nie mamy informacji o planowanym przez Syrię ataku chemicznym

Władze Rosji nie posiadają informacji o planowanych przez Damaszek atakach chemicznych - oświadczył we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując poniedziałkowe oświadczenie Białego Domu, według którego wiele wskazuje na to, iż władze Syrii gotowe są do kolejnego ataku chemicznego.

"Nie posiadam żadnych informacji o niebezpieczeństwie zastosowania broni chemicznej. Nie mam dokładnych informacji, myślę, że moi współpracownicy ze służb specjalnych i ministerstwa obrony podzielą się (...), jeśli taka informacja się pojawi" - powiedział Pieskow.

Rzecznik Kremla poinformował, że rosyjskie władze "słyszały" o poniedziałkowym oświadczeniu rzecznika Białego Domu. "Nie wiemy, co jest podstawą" tego stwierdzenia - dodał.

Pieskow pokreślił, że Rosja kategorycznie nie zgadza się z tym, że byłby to "kolejny atak" przeprowadzony przez syryjskie władze i uznaje takie zarzuty za "niedopuszczalne". 

Reklama

"Pomimo żądań rosyjskiej strony, nie było obiektywnego międzynarodowego dochodzenia w sprawie poprzedniej tragedii z wykorzystaniem trujących substancji chemicznych, dlatego uważamy, że nie można zrzucać odpowiedzialności (za to - PAP) na syryjskie siły zbrojne" - dodał Pieskow.

Wcześniej wielokrotnie dochodziło do przypadków użycia broni chemicznej przez terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego i innych grup przestępczych, dlatego istnieje potencjalne zagrożenie powtórzenia podobnych sytuacji - oświadczył.Rosja uznaje użycie broni chemicznej za "absolutnie niedopuszczalne i nieakceptowalne" - zapewnił rzecznik Kremla.

Rzecznik Białego Domu Sean Spicer ostrzegł w poniedziałek, że jeśli w Syrii dojdzie do ataku, cena dla władz w Damaszku będzie wysoka.Spicer nie podał konkretnych dowodów potwierdzających, że przygotowania do ataku z użyciem broni chemicznej istotnie mają miejsce. 

W swym oświadczeniu powiedział jedynie, że wywiad wojskowy "dostrzegł potencjalne oznaki" wskazujące, iż reżim Baszara el-Asada podjął takie przygotowania i może zdecydować się po raz kolejny na użycie broni chemicznej."Gdyby do tego doszło, odpowiedź amerykańska będzie zdecydowana" - ostrzegł rzecznik Białego Domu.

Agencje przypominają, że 4 kwietnia armia syryjska przeprowadziła atak chemiczny na opanowaną przez rebeliantów miejscowość Chan Szajchun w prowincji Idlib, w którym zginęło co najmniej 86 osób, w tym 30 dzieci.W reakcji na ten atak siły USA w nocy z 6 na 7 kwietnia przeprowadziły atak z użyciem 59 pocisków manewrujących Tomahawk na syryjską bazę lotniczą Szajrat w prowincji Hims, powodując poważne szkody. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy