Reklama

Reklama

Kościół nie ujawnił wszystkiego ws. objawień fatimskich?

W najbliższy piątek przypada 99. rocznica pierwszego objawienia fatimskiego. W portugalskiej Fatimie Matka Boża rzekomo ukazywała się trójce pastuszków: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie. Objawienia miały trwać do 13 października.

10 maja o objawieniach fatimskich dyskutowano w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Okazją do spotkania był promocja albumu Janusza Rosikonia i Grzegorza Górnego "Tajemnice Fatimy. Największy sekret XX wieku". 

"Ta książka łączy w sobie historyczne śledztwo, esej o duchowości i sto fotografii" - mówi IAR Janusz Rosikoń. 

Pojawiają się głosy, że Kościół nie wyjawił wszystkiego, jeśli chodzi o Tajemnice Fatimskie. "Na pewno interpretacje Benedykta XVI dają pole do spekulacji" - mówi drugi z autorów albumu Grzegorz Górny. Dziennikarz i publicysta przypomina, że papież dał do zrozumienia, iż objawienie fatimskie jest aktualne dziś i będzie aktualne w przyszłości.

Reklama

Autorzy albumu dotarli do świadków opisywanych wydarzeń w Portugalii, Watykanie, Austrii i Słowacji. Rozmawiali między innymi z rzecznikiem prasowym Jana Pawła II Joaquinem Navarro-Vallsem.

Grzegorz Górny powiedział, że wydarzenia, do których doszło w 1917 roku w Fatimie, były "najbardziej doniosłymi objawieniami prywatnymi nie tylko w XX wieku, ale w całej historii katolicyzmu". Podkreślił, że doprowadziły one do powstania jednego z najczęściej odwiedzionych sanktuariów na świecie.

W publikacji znajdujemy wypowiedź Jana Pawła II na temat objawień fatimskich, który powiedział m.in.: "Kiedy na progu trzeciego tysiąclecia przyglądamy się znakom czasu obecnym w wieku XX, Fatima jest z pewnością jednym z największych. Jest tak między innymi dlatego, że jej orędzie ujawnia wiele późniejszych wydarzeń i uzależnia je od odpowiedzi na jego wezwania".

Z kolei papież-senior Benedykt XVI mówi: "Tragedie zapowiedziane w Fatimie jeszcze nie minęły z końcem ideologii komunizmu. Kryzys jeszcze nie został rozwiązany. Z pewnego punktu widzenia jest on dziś tak poważny jak nigdy wcześniej, ponieważ jest to przede wszystkim kryzys wiary, a więc kryzys moralny i społeczny".

Dla byłego rzecznika Stolicy Apostolskiej Joaquín Navarro-Vallsa - jak podkreślają autorzy publikacji - wiąże się z niezapomnianym przeżyciem. "Byłem tam świadkiem spotkania dwóch niezwykłych osób - Jana Pawła II i siostry Łucji. Oboje niewiele mówili, jak ludzie, którzy wiedzą o sobie wszystko, co powinni wiedzieć. Nie było w ich rozmowie nic z ciekawości czy dociekliwości. Miałem wrażenie, jakbym był świadkiem dialogu dwóch świętych osób, po których widać, że obcują na co dzień z Bogiem" - ujawnił w rozmowie z autorami publikacji Navarro-Valls.

Dyrektor Sekretariatu Fatimskiego ks. Krzysztof Czapla powiedział autorom książki m.in.: "Fatima to nie tylko orędzie Matki Bożej, ale również wiele faktów i okoliczności, które miały miejsce w ciągu ostatnich stu lat. Spełnione proroctwa, wymowne zbieżności dat, wiele wydarzeń inspirowanych treścią wezwania Fatimskiej Pani. Niniejsza książka jest niewątpliwie pierwszą, a przez to niezmiernie cenną, która ukazuje tak bardzo szeroki kontekst i bogactwo Fatimy".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne