Reklama

Reklama

Korea Płn. wystrzeliła pocisk

Rośnie napięcie między Koreami. Korea Północna wystrzeliła w czwartek co najmniej jeden pocisk artyleryjski w pobliżu południowokoreańskiego okrętu wojennego na Morzu Żółtym. W reakcji na to Korea Płd. dokonała ostrzału artyleryjskiego.

Południowokoreański okręt patrolował wody na południe od nieuznawanej przez Północ linii demarkacyjnej oddzielającej oba kraje - poinformowały źródła w Seulu.

Reklama

"Pociski spadły niedaleko naszego okrętu, który prowadził rutynowy patrol na naszym terytorium; nie odnotowano żadnych szkód" - przekazano agencji AFP.

Do zdarzenia doszło w pobliżu wyspy Yonpyong, ostrzelanej w 2010 roku przez Koreę Północną, co wywołało kryzys międzynarodowy i doprowadziło półwysep na skraj konfliktu. Zginęło wówczas czterech ludzi. W czwartek mieszkańcy wyspy uciekli do schronów.

Korea Północna nie uznaje linii demarkacyjnej za granicę morską. Linia została jednostronnie przyjęta przez siły zbrojne ONZ w 1953 r. bez zgody Pjongjangu pod koniec wojny koreańskiej, która zakończyła się rozejmem, a nie układem pokojowym. Korea Północna wielokrotnie naruszała granicę morską i domagała się, by została ona przesunięta na południe.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje