Reklama

Reklama

Korea Płn. wygoniła obserwatorów z Jongbion

Korea Północna usunęła ze swojego głównego kompleksu nuklearnego w Jongbion pieczęcie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i kamery. Międzynarodowym obserwatorom nakazano opuszczenie ośrodka.

Poinformował o tym na zamkniętym posiedzeniu Rady Gubernatorów jeden z wysokich rangą przedstawicieli MAEA. - MAEA nie jest już w stanie weryfikować, co dzieje się w Jongbion - powiedziało to źródło.

Reklama

- Nie ma już pieczęci i wyposażenia nadzorującego w ośrodku; Korea Północna oświadczyła następnie, że od tego momentu inspektorzy MAEA nie będą mieli wstępu do zakładu przetwarzania - podsumowała rzeczniczka Agencji Melissa Fleming.

Phenian poinformował też, że w ciągu tygodnia planuje ponowne wprowadzenie materiału nuklearnego do ośrodka - dodała rzeczniczka.

Zachodni dyplomaci i analitycy twierdzą, że Korea Płn. będzie potrzebować co najmniej kilku miesięcy, by wznowić prace w ośrodku, który był ostatnio demontowany.

W końcu zeszłego roku w wyniku wielostronnych rokowań, prowadzonych w Pekinie, Phenian zgodził się na demontaż ośrodka w Jongbion i sporządzenie raportu na temat swojego programu atomowego w zamian za pomoc finansową i gospodarczą oraz usunięcie Korei Północnej z amerykańskiej listy sponsorów terroryzmu.

Brak zgody w sprawie metod weryfikacji przekazanego przez stronę północnokoreańską dokumentu sprawił, że USA odłożyły decyzję o usunięciu kraju z listy państw sponsorów terroryzmu, do czasu całkowitego wyjaśnienia spornych kwestii.

Dowiedz się więcej na temat: MAEA | jongbion | Korea Północna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne