Reklama

Reklama

Kontrowersyjne posiedzenie RB ONZ w sprawie Iranu

Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się w piątek na nadzwyczajnym posiedzeniu. Zainicjowały je Stany Zjednoczone w związku z sytuacją w Iranie. Rosja uważa, że Amerykanie ingerują w sprawy wewnętrzne Iranu i zażądała wcześniejszych konsultacji przy drzwiach zamkniętych.

W Iranie pod koniec grudnia rozpoczęły się protesty przeciwko bezrobociu, korupcji i podwyżkom cen podstawowych produktów spożywczych; z czasem protesty nabrały charakteru antyrządowego. Dotychczas w trakcie demonstracji zginęło 21 osób.  

Reklama

Na zwołanie w trybie natychmiastowym sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z protestami w Iranie naciskały Stany Zjednoczone. Wniosek został zgłoszony przez ambasador USA przy ONZ Nikki Haley. Tę inicjatywę USA za "szkodliwą i destrukcyjną" uznał wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow. Zaznaczył, że Stany Zjednoczone nie powinny mieszać się do wewnętrznej polityki Iranu.  

Rosja zażądała wstępnych konsultacji przy drzwiach zamkniętych w celu "omówienia amerykańskiej inicjatywy".  

W środę prezydent USA Donald Trump po raz kolejny wyraził poparcie dla antyrządowych demonstracji w Iranie, a Nikki Haley mówiła o niebezpieczeństwie rozwoju sytuacji w Iranie według syryjskiego scenariusza.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje