Reklama

Reklama

Komitet ONZ: Rosja winna anulować ustawę o "propagandzie gejowskiej"

O anulowanie ustawy zakazującej propagandy homoseksualizmu wśród nieletnich zaapelował w środę do Rosji Komitet ONZ ds. Praw Dziecka. Argumentuje, że ustawa zachęca do dyskryminacji, a nawet do przemocy.

Ustawa ta, podpisana w lipcu ubiegłego roku przez prezydenta Władimira Putina, znalazła się na tapecie w trakcie przygotowań Rosji do zimowych igrzysk olimpijskich, które rozpoczynają się w Soczi w tym tygodniu. Zdaniem obrońców praw człowieka ustawa dyskryminuje osoby homoseksualne.

Reklama

ONZ-owski Komitet ds. Praw Dziecka napisał w raporcie, że deklarowaną intencją autorów ustawy jest obrona dzieci, lecz, jak podkreślił, ustawa "zachęca do stygmatyzowania i dyskryminowania" gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transseksualnych, w tym dzieci".

Komitet oświadczył, że "jest szczególnie zaniepokojony tym, że płynna definicja propagandy prowadzi do nękania i atakowania społeczności homoseksualnej w Rosji, do nadużyć i przemocy, zwłaszcza wobec nieletnich aktywistów".

W raporcie napisano, że Rosja powinna zagwarantować, by tacy działacze nie doświadczali dyskryminacji, i że należy to osiągnąć przez "podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat równości i niedyskryminowania ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową".

Przeciwko przyjęciu ustawy zakazującej "propagowania wśród nieletnich nietradycyjnych relacji seksualnych" zdecydowanie protestowali obrońcy praw człowieka w Rosji. Argumentowali, że ustawa może nasilić dyskryminację osób homoseksualnych, biseksualnych i transseksualnych (LGBT). O jej nieuchwalanie do Federacji Rosyjskiej apelowała m.in. Unia Europejska.

Dowiedz się więcej na temat: ONZ | Rosja | homoseksualizm

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje