Reklama

Reklama

Komary-mutanty będą walczyć z wirusem Zika

​Amerykańska Federacja Żywności i Leków wprowadzi do środowiska genetycznie zmodyfikowane komary. Pomogą one w skutecznej walce z wirusem Zika. Kilka dni temu na Florydzie odnotowano pierwsze przypadki zarażenia się ludzi od lokalnych owadów.

Badania nad męską odmianą komara, zmodyfikowaną genetycznie, trwały od kilku miesięcy. Wykazały, że obecność takiej odmiany w naturalnym środowisku nie jest niebezpieczna dla ludzi i nie wpłynie na ich zdrowie. 

Owad, w taki sposób wyhodowany przez człowieka, ma w sobie specjalny gen, który wytwarza białko, zakłócające aktywność komórkową. Dzięki niemu po zapłodnieniu samicy jej potomstwo umrze, zanim osiągnie dorosłość. To z kolei sprawi, że znacznie zmniejszy się ryzyko rozprzestrzeniania się komarów przenoszących Zika, który jest szczególnie groźny dla kobiet w ciąży.

Reklama

Pierwszy eksperyment zostanie przeprowadzony na jednej z wysp południowej Florydy. Znajduje się tam 450 domów, dzięki czemu nie będzie większych problemów z prowadzeniem obserwacji. Wpuszczenie do naturalnego środowiska takich komarów ma być w założeniu tak samo skuteczne jak stosowanie pestycydów, ale będzie mniej groźne.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje