Reklama

Reklama

Kolejny huragan nadciąga nad USA. Już 28 ofiar

Burza tropikalna Nate, która kieruje się w stronę USA, przekształciła się w sobotę nad ranem w huragan pierwszej kategorii. Burza spowodowała poważne szkody, przyczyniając się do śmierci co najmniej 28 osób.

"Nate przekształciła się w huragan" - ogłosiło w sobotę amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC).

Reklama

Nate jest obecnie szacowany na huragan pierwszej kategorii - najsłabszy - w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

Według Krajowej Służby Meteorologicznej Meksyku (SMN) huragan przemieszcza się w prędkości 35 km na godzinę z podmuchami wiatru do 150 km na godzinę. Do USA powinien dotrzeć we wczesnych godzinach w niedzielę.

Mitch Landrieu, burmistrz Nowego Orleanu, zniszczonego w 2005 r. przez huragan Katrina, powiedział, że największym zagrożeniem nie są deszcze, lecz silne wiatry i fale sztormowe. Wiatry mogą spowodować uszkodzenia sieci energetycznych, a fale mogą sięgać 2,7 m - dodał.

Na przypuszczalnej drodze huraganu - w Alabamie, Luizjanie, Mississippi, a także w 28 hrabstwach na Florydzie i w Nowym Orlenie - ogłoszono stan wyjątkowy.

Południe USA nawiedziły w sierpniu dwa huragany - Harvey w Teksasie i Luizjanie powodując śmierć 42 osób i znaczne straty materialne oraz Irma, która po przejściu przez Antyle, osiągnęła piątą - najwyższą kategorię, zabijając 12 osób na Florydzie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje