Reklama

Reklama

Kolejna odsłona bitwy o zniesienie wiz do USA

Bruksela walczy o zniesienie amerykańskich wiz dla krajów unijnych, które nie mają jeszcze prawa swobodnego wjazdu do USA. Komisja Europejska zagroziła Waszyngtonowi, że wprowadzi wizy dla amerykańskich dyplomatów, jeśli Stany Zjednoczone nie zniosą obowiązku wizowego dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej.

Ta groźba to już tylko krok od dawno zapowiadanych retorsji. Wspólnota podkreśla, że USA traktują UE nierówno. Amerykanie mogą wjeżdżać na unijny teren bez wiz, natomiast obowiązek wciąż dotyczy nowych członków Unii Europejskiej, w tym Polski i Grecji.

Reklama

Unijni urzędnicy mają świadomość, że negocjacje wizowe są bardzo trudne. Amerykanie nie chcą bowiem rozmawiać na ten temat bezpośrednio z Brukselą, domagają się uregulowania problemu indywidualnie z każdym krajem. Twierdzą również, że na automatyczne zniesienie wiz nie pozwala prawo, a do tego nie jest to w kompetencji władzy wykonawczy.

Komisja Europejska dała jednak jasny sygnał. Jeśli nie będzie postępu w rozmowach, od przyszłego roku o wizy do UE będą musieli się starać amerykańscy dyplomaci i podróżujący z paszportami służbowymi. Wszystko wskazuje na to, że tak się stanie, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby w amerykańskiej polityce wizowej nastąpił nagły przełom.

Dowiedz się więcej na temat: USA | wizy | Nie | Komisja Europejska | zniesienie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje