Reklama

Reklama

Kenia: Prawie 50 ofiar śmiertelnych ataku na tle etnicznym

Co najmniej 48 osób, w tym w większości kobiety i dzieci, zostało zamordowanych w nocy z wtorku na środę w ataku na tle etnicznym w południowo-wschodniej Kenii - poinformowała lokalna policja.

To najbardziej krwawy atak na tym tle w Kenii od fali przemocy powyborczej na przełomie lat 2007 i 2008.

Reklama

Przedstawiciel sił policyjnych Joseph Kitur powiedział, że do ataku doszło w wiejskim regionie na brzegu rzeki Tana, ok. 300 km od stolicy kraju Nairobi, gdzie przedstawiciele ludu Pokomo napadli na lud Orma; od wielu lat trwa rywalizacja między tymi społecznościami.

W sumie zginęło co najmniej 31 kobiet, 11 dzieci i sześciu mężczyzn, a ich domy zostały podpalone. Ofiary zostały zabite maczetami lub spalone żywcem - dodał przedstawiciel policji.

Według tego źródła napastnikami byli Pokomo, którzy napadli na Orma żyjących na wyspie.

Jednak lokalny deputowany twierdzi, był to akt zemsty. Jak relacjonował, w ostatnim czasie doszło do zabójstwa trzech Pokomo przez ludzi Orma, wybicia prawie 200 sztuk bydła należących do Orma i napaści na wioski Pokomo, w których spłonęło ponad 100 domostw. Zdaniem tego źródła od ostatnich walk w regionie wzmocniono siły policyjne.

Rzecznik krajowej policji wyjaśnił, że częstym w tym regionie przedmiotem sporu jest kwestia wypasu zwierząt.

Pokomo trudnią się rolnictwem i prowadzą raczej osiadły tryb życia wzdłuż rzeki Tana, podczas gdy Orma są w większości półnomadycznymi pasterzami.

Dowiedz się więcej na temat: atak

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje