Reklama

Reklama

KE zaproponuje zniesienie wiz dla Turcji

Komisja Europejska ma zaproponować 4 maja zniesienie od czerwca wiz dla obywateli Turcji podróżujących do Unii. Decyzja jest częścią porozumienia Brukseli z Ankarą dotyczącego zahamowania fali migracyjnej.

Zgodnie z marcową umową, tureckie władze przyjmują z powrotem wszystkich migrantów, którzy nielegalnie przedostali się do Europy przez Morze Egejskie.

72 kryteria

Turcja nie spełniła jeszcze wszystkich 72 kryteriów niezbędnych do zniesienia wiz, ale ponieważ Bruksela potrzebuje Ankary, da dziś zielone światło dla ruchu bezwizowego.

- W minionych tygodniach i dniach Turcja dokonała sporego wysiłku, by spełnić te kryteria - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreeva.

Podwójne standardy

Bruksela odpiera krytykę o stosowanie podwójnych standardów, przymykanie oczu na korupcję i łamanie praw człowieka w Turcji.

Reklama

Komisja zapewnia, że w każdej chwili system bezwizowy może być zawieszony jeśli okaże się, że Ankara nie wywiązuje się ze złożonych obietnic i nie będzie przestrzegać wszystkich unijnych warunków.

Propozycja KE, dotycząca zniesienia wiz dla obywateli Turcji, musi być jeszcze zaakceptowana przez kraje członkowskie i Parlament Europejski, co - jak się oczekuje - ma nastąpić pod koniec czerwca.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje