Reklama

Reklama

Kazachstan: Statek kosmiczny Sojuz powrócił na Ziemię

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz z międzynarodową załogą na pokładzie wylądował w środę rano na terytorium Kazachstanu. Astronauci - Rosjanin, Amerykanin i Japończyk - czują się dobrze. Wrócili na Ziemię po 188 dniach na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Sojuz wylądował około 147 km na południowy wschód od miasta Żezkazgan w Kazachstanie. Na jego pokładzie wrócili na Ziemię: Rosjanin Michaił Tiurin, Amerykanin Rick Mastracchio i Japończyk Koichi Wakata. "Wszyscy kosmonauci czują się dobrze" - poinformowało centrum lotów znajdujące się pod Moskwą.

Reklama

Jak zauważają agencje zachodnie, lądowanie nastąpiło niespełna dzień po tym, jak rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin oznajmił, iż jego kraj nie przystanie na postulat USA, by przedłużyć eksploatację ISS poza rok 2020. Rosja chce skierować środki na "inne perspektywiczne projekty kosmiczne" - powiedział Rogozin.

USA zakończyły obecnie swój program promów kosmicznych i astronautów na ISS mogą dostarczać tylko statki rosyjskie. Waszyngton chciałby, by ISS, która jest projektem 15 państw i przykładem dobrej współpracy rosyjsko-amerykańskiej, funkcjonowała co najmniej do 2024 roku.

Dowiedz się więcej na temat: Sojuz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne