Reklama

Reklama

Katastrofa Titanica. Unikatowe zdjęcia trafiły na aukcję

Unikatowe zdjęcia ukazujące akcję ratunkową Titanica trafiły na aukcję w Bostonie. Album zawierający serię historycznych fotografii może sprzedać się nawet za 37 tys. funtów - informuje "Belfast Telegraph".

Zdjęcia związane z najsłynniejszą morską katastrofą wykonał nowojorski prawnik i bywalec salonów Louis M. Ogden. 

15 kwietnia 1912 roku, gdy Titanic uderzył w górę lodową, Ogden podróżował do Europy na pasażerskim statku RMS Carpathia. To właśnie ta jednostka pospieszyła z pomocą tonącemu gigantowi. 

Ogden miał przy sobie nowy aparat, który zakupił specjalnie na morską podróż do Europy. W momencie katastrofy Titanica udokumentował akcję ratowniczą. "Carpathia" zabrała na pokład ponad 700 rozbitków z szalup.

Na jednej z fotografii Ogden uwiecznił łódź ratunkową nr 6, na której ocalała jedna z najsłynniejszych pasażerek Titanica - Margaret Brown, zwana też "niezatapialną Molly". Kobieta powstrzymała przedwczesne wodowanie łodzi ratunkowej, ponieważ widziała, że nie była ona w pełni załadowana pasażerami. Gdy szalupa znalazła się już na morzu, Molly chciała podpłynąć z powrotem do rozbitków, by ich uratować. Spotkała się jednak z ostrym sprzeciwem kwatermistrza Roberta Hitchensa.

Reklama

Album, który trafił na aukcję w Bostonie, zawiera blisko 500 błyszczących i matowych fotografii oraz odręczne notatki Louisa M. Ogdena z podróży, które odbył w latach 1911-1912. Wśród nich znajduje się 29 fotografii z akcji ratunkowej Titanica. Jedno ze zdjęć ukazuje też górę lodową, z którą zderzył się gigant.

Szacuje się, że kolekcja może sprzedać się nawet za 37 tys. funtów.

(jm)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje