Reklama

Reklama

​Kanada zwiększa dostęp do medycznie wspomaganego samobójstwa

Senat Kanady przyjął w środę ustawę rozszerzającą zakres dostępu do tak zwanej śmierci wspomaganej medycznie - informuje Reuters. Dzięki zmianom w prawie z tej możliwości będą mogły skorzystać osoby z poważnymi schorzeniami, których śmierć nie jest uważana za nieuchronną i możliwą do "racjonalnego przewidzenia".

Reklama

Od 2016 roku w Kanadzie ze śmierci wspomaganej medycznie mogły skorzystać tylko osoby, co do których wiadomo było, że czeka je śmierć z powodu choroby. W 2019 roku sąd w Quebecu orzekł jednak, że zgodnie z wymogami prawa taka "racjonalna przewidywalność" śmierci naturalnej danej osoby jest niezgodna z konstytucją.

Reklama

Nowe przepisy usuwają ten wymóg oraz otwierają drzwi do umożliwienia samobójstwa wspomaganego medycznie osobom, których jedynym podstawowym schorzeniem jest choroba psychiczna. Za dwa lata rząd ma przedstawić ramy umożliwiające im skorzystania z tego prawa. 

W latach 2016-2019 w Kanadzie prawie 14 tys. osób uzyskało dostęp do pomocy medycznej w dokonaniu samobójstwa. Śmierć wspomagana jest legalna w jakiejś formie w Hiszpanii, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Nowej Zelandii, Szwajcarii i kilku amerykańskich stanach.

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje