Reklama

Reklama

Kanada: Olbrzymi pożar lasów w prowincji Alberta

Olbrzymi, niekontrolowany pożar lasów w północnej części kanadyjskiej prowincji Alberta zmusił do ewakuacji prawie wszystkich z 80 tys. mieszkańców miasta Fort McMurray - poinformowały we wtorek lokalne władze. Pożar zablokował jedną z dróg wyjazdowych z miasta.

"To jest największa ewakuacja przed pożarem w historii prowincji" - powiedziała premier Alberty Rachel Notley.

Pożar, który wykryto 1 maja na południowy zachód od Fort McMurray, opanował już obszar 2650 hektarów, jednak według władz nie zbliżył się do rejonów skąd wydobywana jest ropa naftowa. Alberta jest głównym kanadyjskim producentem ropy pozyskiwanej z roponośnych iłów.

Pożar zmusił do ewakuacji śródmieścia Fort McMurray oraz mieszkańców wszystkich osiedli na południe od miasta, znajdujących się na wybrzeżach rzek Clearwater i Athabasca. Odwołano większość lotów z lokalnego lotniska.

Reklama

Zablokowana główna droga wyjazdowa z miasta

We wtorek po południu, czasu lokalnego, płomienie zablokowały autostradę nr 63, główną drogę wyjazdową z miasta na południe. Władze zaleciły mieszkańcom ewakuację na północ w kierunku osad pracowników zatrudnionych przy wydobywaniu ropy.

Telewizja CTV przekazała zdjęcia płomieni i gęstego dymu spowijającego miasto oraz sznury samochodów wyjeżdżających z zagrożonych rejonów.

Walka z żywiołem

Do walki z żywiołem skierowano 9 samolotów, 12 helikopterów gaśniczych oraz ponad 100 strażaków.

Jest to już drugi pożar w tym rejonie w okresie niespełna roku. W maju ub. r. żywioł zmusił do ewakuacji kilkuset pracowników przemysłu naftowego, co spowodowało krajowy spadek wydobycia tego surowca o 9 proc.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje