Reklama

Reklama

Joe Biden krytykowany za złamanie protokołu podczas spotkania z królową Elżbietą II

Brytyjskie media krytykują prezydenta USA Joe Bidena za złamanie protokołu dyplomatycznego podczas spotkania z królową Elżbietą II. Amerykański przywódca miał założone okulary przeciwsłoneczne, ujawnił treść rozmowy z monarchinią i, według krytyków, był niestosownie ubrany.

- Królowa chciała się dowiedzieć więcej na temat dwóch przywódców, o panu Putinie, z którym mam się spotkać, o Xi Jinpingu - powiedział Biden dziennikarzom po zakończeniu spotkania z królową, która przyjęła go w niedzielę na zamku w Windsorze.

Jak zauważają brytyjskie media, zgodnie z protokołem dworu królewskiego temat rozmów z królową powinien pozostać prywatny i niezwykle rzadko się zdarza, by ktokolwiek - włączając w to brytyjskich premierów - ujawniał, o czym rozmawiał.

Nie powinieneś mieć okularów przeciwsłonecznych

Ponadto jak zwrócił uwagę były kamerdyner następcy tronu księcia Karola, choć Biden mógł pozostać w okularach słonecznych w czasie obserwowania przeglądu wojska na dziedzińcu zamkowym, to powinien był je zdjąć w momencie, gdy był przedstawiany monarchini. 

Reklama

- Jeśli spotykasz się z królową twarzą w twarz, nie powinieneś mieć okularów przeciwsłonecznych ani niczego w tym rodzaju, ponieważ kontakt wzrokowy jest bardzo ważny przy przedstawieniu - powiedział Grant Harrold, którego cytuje dziennik "The Independent".

Bidenowi wytknięto także zbyt dużą marynarkę i ubrudzone buty.

13. prezydent USA, z którym spotkała się królowa

Biden spotkał się z Elżbietą II na zakończenie wizyty w Wielkiej Brytanii, której głównym punktem był udział w szczycie G7 w miejscowości Carbis Bay w Kornwalii. Obydwoje spotkali się już wcześniej w piątek, podczas przyjęcia dla przywódców państw G7, które odbyło się w ogrodzie botanicznym Eden Project w Kornwalii. Po spotkaniu z królową Biden poleciał do Brukseli, gdzie bierze udział w szczycie NATO, a w środę spotka się w Genewie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Joe Biden jest 13. urzędującym prezydentem USA, z którym spotkała się 95-letnia Elżbieta II, choć z pierwszym z tej listy Harrym Trumanem rozmawiała jeszcze jako księżniczka Elżbieta. Od czasu objęcia tronu w 1952 r. spotkała się ze wszystkimi kolejnymi prezydentami USA, z wyjątkiem Lyndona Johnsona sprawującego urząd w latach 1963-69.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje