Reklama

Reklama

Jezioro Aralskie skurczyło się o 75 proc. Są pieniądze na ratowanie

Międzynarodowi darczyńcy obiecali w środę w Urgenczu 3 mld dolarów na pomoc w ratowaniu słonego Jeziora Aralskiego. Jego powierzchnia skurczyła się o 75 proc., a region zmienił w obszar klęski ekologicznej w wyniku radzieckich pomysłów irygacyjnych z lat 60.

Porozumienia między rządem Uzbekistanu, międzynarodowym Funduszem Ratowania Jeziora Aralskiego i licznymi organizacjami międzynarodowymi, wśród których jest m.in. Bank Światowy, zostały podpisane w środę  wieczorem na zakończenie międzynarodowej konferencji w Urgenczu na północnym zachodzie kraju.

Finansowanie ma złagodzić "konsekwencje katastrofy ekologicznej, która dotknęła 67 mln ludzi w tym regionie Azji Środkowej" - podkreślił wicepremier Uzbekistanu Rustam Azimow.

Reklama

Uzbecki prezydent Islam Karimow i sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zaapelowali w środę o  międzynarodową pomoc wobec katastrofy, jaka dotknęła region. Przez cześć ekspertów uznawana jest ona za największą taką katastrofę spowodowaną przez człowieka w rejonie, w którym i tak brakuje zasobów wody.

Wysychanie Jeziora Aralskiego, po uzbecku nazywanego Orol dengizi, jest rezultatem sowieckich projektów irygacyjnych z lat 60. Wykorzystywanie do nawadniania pól uprawnych rzek zasilających Jezioro Aralskie pociągnęło za sobą jego mniejsze zaopatrzenie w wodę. W wyniku tego zasolenie jeziora wzrosło do 24 proc., wyginęły ryby, a porty i wsie rybackie znalazły się kilkadziesiąt km od linii brzegowej. Słony pył z wyschniętej części jeziora wiatr przenosi na odległość nawet 500 km i dalej, zagrażając oazom na pustyni.

Pod egidą Banku Światowego powstał w 1993 roku Fundusz Ratowania Jeziora Aralskiego, założony przez Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgistan i Tadżykistan.

Pojemność jeziora zmniejszyła się z 1064 do 399 km3, a jego poziom obniżył się o 13 m. Obecnie wody Syr-darii i okresowo Amu-darii nie dopływają do jeziora.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne