Reklama

Reklama

Jemen: Nieudana operacja odbijania dziennikarza

Nie żyje amerykański zakładnik islamskich terrorystów w Jemenie. 33-letni dziennikarz Luke Somers, przetrzymywany przez al-Kaidę, zginął w trakcie akcji uwalniania go przez amerykańskie i jemeńskie siły zbrojne. Prezydent Barack Obama mówi o "barbarzyńskim morderstwie"

Informację o śmierci Somersa potwierdził ustępujący szef Pentagonu, Chuck Hagel. "New York Times" twierdzi, że Sommers został postrzelony przez jednego z porywaczy i wkrótce zmarł.

Urząd prezydenta Jemenu poinformował, że według pierwszych doniesień, operacja odbicia Somersa zakończyła się pomyślnie. Później okazało się jednak, że dziennikarz nie żyje. Ministerstwo obrony Jemenu podało, że w trakcie akcji zabito 9 muzułmańskich terrorystów. 

Reklama

W trakcie akcji zginął także drugi zakładnik, pracujący dla organizacji humanitarnej nauczyciel z RPA, Pierre Corkie. Wcześniej pojawiały się informacje, że jutro miał zostać wypuszczony na wolność.

Urodzony w Wielkiej Brytanii Luke Somers pracował jako niezależny dziennikarz i fotoreporter. Publikował swoje materiały w internecie, w tym na stronach BBC.

We wrześniu ubiegłego roku został porwany w stolicy Jemenu, Sanie i trafił w ręce al-Kaidy. Przed trzema dniami w internecie pojawiło się nagranie wideo, na którym domniemani porywacze grożą jego zabiciem.

Dzień później Amerykanie ujawnili, że w zeszłym miesiącu próbowali już - bezskutecznie - odbić go z rąk terrorystów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje