Reklama

Reklama

Japonia: Silne trzęsienie ziemi. Tsunami dotarło do brzegu

​Silne trzęsienie ziemi, o magnitudzie ocenianej na 7,3, nawiedziło we wtorek rano czasu lokalnego północno-wschodnią Japonię. Do brzegu dotarło już tsunami. Fale nie są wysokie, mają obecnie od 60 centymetrów do 1,4 m. Lokalne media ostrzegają jednak, że mogą być znacznie większe. Telewizja NHK poinformowała, że kilka osób zostało rannych.

- Oczekuje się, że fala wywołana przez tsunami będzie miała trzy metry wysokości - poinformowała agencja meteorologiczna. Przypomnijmy, że fala tsunami, która dotarła do wybrzeży Japonii w 2011 roku miała wysokość 10 metrów. 

Reklama

Telewizja NHK informuje, że warunki pogodowe jakie panują na miejscu, są bardzo trudne. Pada deszcz. Jest także zimno. 

Premier Japonii Shinzo Abe zabrał głos w tej sprawie na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. - Wydałem polecenia, aby podjąć właściwe środki w związku z trzęsieniem ziemi - mówił. Zaapelował także to swoich obywateli o to, aby natychmiast się ewakuowali. 

Trzęsienie ziemi w Japonii

Epicentrum wstrząsu znajdowało się niecałe 70 km na północny wschód od miasta Iwaki w prefekturze Fukushima, na głównej japońskiej wyspie Honsiu. Ognisko wstrząsu było na głębokości około 10 km.

Japońska agencja meteorologiczna wydała ostrzeżenie o tsunami dla większości regionów położonych w północnej części wybrzeża Pacyfiku. Wstrząs był odczuwalny w Tokio. Nie ma na razie doniesień o ofiarach ani o większych zniszczeniach.

Reuters podaje, że wstrzymane zostały częściowo kursy superszybkich pociągów linii kolejowych Shinkansen.

KK

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne