Reklama

Reklama

Japonia: Rekordowa liczba samobójstw wśród młodzieży

W 2020 roku w Japonii 479 nastolatków odebrało sobie życie. To najwięcej w historii. Japońskie ministerstwo edukacji bada, czy przyczyniła się do tego pandemia koronawirusa.

Jak podał "Japan Times", w 2019 roku samobójstwo popełniło 339 nastolatków. Co więcej, w 2020 roku dwa razy więcej dziewcząt odebrało sobie życie, niż rok wcześniej - 138.

Statystyki opublikowało japońskie ministerstwo edukacji po posiedzeniu panelu ekspertów poświęconego zapobieganiu samobójstwom wśród młodzieży. Według raportu wśród uczniów szkół podstawowych było 14 przypadków samobójczych w 2020 roku, rok wcześniej ta liczba wyniosła sześć. Wśród młodzieży w wieku gimnazjalnym - 136 w stosunku do 96 w 2019 roku, zaś w licealnym - 329 w stosunku do 237 w 2019 roku.

Reklama

Najwięcej, czyli 64 nastolatków, odebrało sobie życie w sierpniu, z czego były wśród nich 23 dziewczęta (siedem razy więcej niż w sierpniu w 2019 roku). Może być to związane z faktem, że w 2020 roku szkoły rozpoczęły rok szkolny po wakacyjnej przerwie w sierpniu, nie jak zazwyczaj we wrześniu - po to, by nadrobić zaległości powstałe po zamknięciu placówek w kwietniu i maju.

Tablety mają odciągnąć od myśli samobójczych

W raporcie przedstawiono, że podstawowymi przyczynami były - jak w poprzednich latach - lęk o przyszłość, słabe oceny i złe relacje z rodzicami. Wzrosła też liczba samobójstw spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i depresją. 

Panel ekspertów zamierza zbadać te przyczyny i na ich podstawie podjąć środki, które mogłyby zapobiegać tragediom.

Niektórzy uczestnicy spotkania ekspertów, jak wskazał "Japan Times", zaproponowali zakup tabletów, które rozdano by każdemu uczniowi szkoły podstawowej i gimnazjum do końca marca. Miałyby one sprawdzać poziom stresu uczniów i przeprowadzać z nimi prywatne wywiady, które mogłyby odciągać ich od myśli samobójczych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje