Reklama

Reklama

Japonia: Dreamliner uziemiony. Wykryto problem z akumulatorem

Japan Airlines tymczasowo uziemiły we wtorek jeden ze swoich Boeingów 787 Dreamliner, gdy podczas rutynowych prac serwisowych zauważono dym wydostający się na zewnątrz samolotu. Aparatura pokładowa maszyny wskazywała na problem z akumulatorem.

Do zdarzenia doszło na lotnisku Narita w Tokio na dwie godziny przed wylotem maszyny do Bangkoku. Z informacji udzielonych przez producenta maszyny wynika, że "wtorkowy problem (Boeinga) 787, do jakiego doszło na lotnisku Narita, mógł dotyczyć wentylacji pojedynczego ogniwa akumulatora".

Grupa serwisowa podczas rutynowego przeglądu maszyny należącej do państwowego przewoźnika Japan Airlines odkryła w kokpicie samolotu biały dym, który po chwili się ulotnił. Po jakimś czasie inżynierowie zaobserwowali komunikaty alarmowe pojawiające się na instrumentach pokładowych Boeinga 787, które wskazywały na możliwą awarię głównego akumulatora. W trakcie sprawdzania systemu zasilania okazało się, że z jednego z ośmiu ogniw wydobywał się płyn.

Reklama

Uziemiony samolot wysłano na dokładne badania, które mają wyjaśnić przyczynę pojawienia się dymu i płynu w ogniwie akumulatora. 158 pasażerów poleciało do Bangkoku innym Dreamlinerem Japan Airlines.

16 stycznia 2013 roku na ponad trzy miesiące wstrzymano użytkowanie Dreamlinerów po incydentach z dwoma samolotami tego typu. W jednym przypadku był to pożar litowych akumulatorów jonowych, a w drugim ich dymienie. Na początku maja zeszłego roku w jednej maszynie tego typu doszło podczas lotu testowego do ściemnienia jednej z tablic rozdzielczych systemu elektrycznego.

Firma Boeing liczyła, że Dreamliner stanie się jej największym od lat przebojem eksportowym. Daleki zasięg tego energooszczędnego samolotu, w którym do budowy kadłuba i skrzydeł zastosowano lekkie włókna węglowe, pozwala mieć - zdaniem przedstawicieli koncernu - nadzieję, że 787 będzie częściowo odbierać klientów liniom, wykorzystującym dotąd na dalekich trasach wielkie maszyny - Jumbo Jety (Boeing 747) i największe samoloty na świecie - Airbusy A380.

Dowiedz się więcej na temat: dreamlinery | Japonia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama