Reklama

Reklama

​Japonia: Były wiceminister skazany za zabójstwo syna

Były wiceminister rolnictwa Japonii został w poniedziałek skazany na sześć lat więzienia za zabójstwo swojego wycofanego społecznie syna. Sprawa stała się głośna również ze względu na rosnącą w Japonii liczbę izolujących się społecznie osób zwanych hikikomori.

Sąd Okręgowy w Tokio uznał, że 76-letni Hideaki Kumazawa 1 czerwca wielokrotnie dźgnął nożem swojego 44-letniego syna Eiichiro w szyję i klatkę piersiową, co spowodowało jego śmierć z powodu utraty krwi.

Reklama

Obrona wnioskowała o warunkowe zawieszenie wykonania kary, uzasadniając, że oskarżony wspierał swojego syna, a zabił go w akcie samoobrony. Syn byłego wiceministra miał zaburzenia rozwojowe i od dawna stosował przemoc wobec rodziców, a zwłaszcza wobec matki.

Prokuratura domagała się kary ośmiu lat pozbawienia wolności dla Kumazawy. Przyznała, że przemoc stosowana przez syna wobec rodziców była przyczyną morderstwa, jednak uznała, że istniały inne sposoby rozwiązania tej sytuacji.

Podczas piątkowego przesłuchania Kumazawa przyznał się do winy, mówiąc: "Myślę, że moim obowiązkiem jest zapłacić za zbrodnię i modlić się, aby mój syn mógł spędzić spokojny czas w następnym życiu".

Ponad milion "hikikomori"

Sprawa Kumazawy zwróciła uwagę opinii publicznej ze względu na zwiększającą się liczbę "hikikomori" i związane z tym problemy społeczne. 

Dane rządowe wskazują, że jest ich w Japonii 1,15 mln w wieku 15-64 lat, głównie mężczyzn. Większość z nich ma ponad 40 lat i pozostaje pod wyłączną opieką rodziców, będących często w podeszłym wieku.

Kumazawa został wiceministrem w 2001 roku. W następnym roku ustąpił ze stanowiska po krytyce sposobu, w jaki ministerstwo zajmowało się epidemią choroby szalonych krów. Od 2005 do 2008 roku był ambasadorem Japonii w Czechach.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje