Reklama

Reklama

Janukowycz zapowiada zmiany w rządzie i amnestię

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zapowiedział zmiany personalne w rządzie i amnestię dla uczestników antyrządowych protestów, oświadczając, że milicja działa w ramach prawa, a za zamieszki w kraju odpowiadają radykałowie.

Szef państwa spotkał się w piątek z Radą Kościołów ukraińskich i obiecał jej członkom, że zrobi wszystko, by powstrzymać przemoc, oraz będzie kontynuował rozmowy na ten temat z opozycją.       

Reklama

"Zrobię wszystko, by powstrzymać ten konflikt i przemoc. Jeśli uda się po dobremu, to będzie po dobremu. Jeśli się nie uda - będziemy wykorzystywać wszystkie metody zgodne z prawem" - powiedział.      

 "Będziemy teraz mieli posiedzenie sztabu antykryzysowego. Nawiązaliśmy już kontakty, będziemy kontynuowali dialog z przywódcami opozycji" - dodał.       

 Amnestia ma objąć tych uczestników protestów w Kijowie i innych miastach kraju, którzy nie dopuścili się ciężkich przestępstw.       

"Ustaliliśmy wczoraj (podczas rozmów z opozycją), że po uchwaleniu przez Radę Najwyższą (parlament) ustawy o amnestii ci ludzie, którzy zostali zatrzymani, ale nie popełnili ciężkich przestępstw, zostaną objęci amnestią" - powiedział szef państwa.       

Rada Najwyższa zbierze się w trybie pilnym we wtorek, by większość parlamentarna i opozycja mogły zastanowić się wspólnie nad złagodzeniem konfliktu, w którym zginęło już co najmniej pięć osób. Janukowycz zapowiedział, że na posiedzeniu tym dojdzie do "przeformatowania rządu" premiera Mykoły Azarowa.       

 "Podejmiemy na tym posiedzeniu decyzje. Prezydent podpisze dekret i dokonamy zmian w rządzie, by znaleźć optymalny wariant profesjonalnego składu rządu, który będzie pracował na rzecz państwa ukraińskiego" - oświadczył.       

Janukowycz oznajmił jednocześnie, że podczas trwającego na Ukrainie konfliktu milicja działa w ramach obowiązującego prawa, a protestujących należy rozdzielić na tych, którzy są nastawieni pokojowo, i radykałów.       

W ocenie prezydenta to radykałowie zmuszają milicjantów do podejmowania "odpowiednich" kroków. "To właśnie ich działania zmuszają dziś władze do reagowania w odpowiedni sposób, by powstrzymać te procesy. Milicja działa w ramach swych kompetencji i obowiązującego ją prawa" - powiedział.       

 Janukowycz przekazał podczas spotkania z Radą Kościołów, że w budynkach państwowych zajętych przez protestujących znajdują się obywatele obcych państw.       

"Przyłączyli się do tego nie tylko Ukraińcy, ale i ludzie z innych krajów, którzy uczestniczyli w różnych regionalnych działaniach bojowych i są poszukiwani międzynarodowymi listami gończymi. Wszyscy oni ukrywają się w zajętych budynkach. Wiemy, że jest tam broń" - oświadczył ukraiński prezydent.       

 Z Kijowa Jarosław Junko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama