Reklama

Reklama

Jako jedyny przeżył. Wstrząsająca relacja z katastrofy samolotu

Jedyny ocalały w katastrofie samolotu An-26, który w piątek (25 czerwca) rozbił się w obwodzie charkowskim na Ukrainie, powiedział, że wszystko w czasie tragedii działo się jak w grze komputerowej; kiedy odzyskał przytomność, zaczął gasić swojego płonącego kolegę.

Z rannym w katastrofie 20-letnim Wiaczesławem Zołoczewskim spotkał się w sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski i szef charkowskiej państwowej administracji obwodowej Ołeksij Kuczer.

Reklama

"Biorąc pod uwagę psychikę, lekarze mówią, że jego stan jest średnio ciężki, ale biorąc pod uwagę stan fizyczny, jest w dość zadowalającym stanie" - oznajmił Kuczer, cytowany przez portal telewizji Hromadske. Mężczyzna ma obrażenia głowy i nogi.

Podczas rozmowy ocalały podkreślił, że wszystko działo się jak w grze komputerowej: kiedy odzyskał przytomność, zobaczył, że jego kolega się pali. Pomagał w gaszeniu ognia na koledze, który razem z nim trafił następnie do szpitala i niestety w sobotę zmarł - powiedział Kuczer, przekazując słowa Zołoczewskiego. Jak podaje ukraińska redakcja BBC, ranny miał poparzenia 90 proc. powierzchni ciała.

Jak pisze Ukrinform, Kuczer powiedział, że z wraku wydobyto już czarne skrzynki.

Cztery wersje katastrofy

Samolotem leciało 20 słuchaczy Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Sił Powietrznych Ukrainy i siedmiu oficerów. Na miejscu tragedii znaleziono łącznie 25 ciał, jedna osoba zmarła w szpitalu, a jedna jest ranna. Był to lot szkoleniowy.

Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy poinformowało, że badane są cztery wersje katastrofy: niesprawność techniczna, nieodpowiednie wykonanie obowiązków przez załogę, nieodpowiednie wykonanie obowiązków przez kontrolerów, nieodpowiednia obsługa techniczna samolotu i przygotowanie do rejsu.

Ukraiński minister obrony Andrij Taran powiedział dziennikarzom na miejscu zdarzenia, że możliwe, iż samolot zahaczył skrzydłem o ziemię.

Z kolei Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że podczas lotu załoga poinformowała o awarii lewego silnika, poprosiła o zgodę na lądowanie, a po pięciu minutach doszło do katastrofy.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje