Reklama

Reklama

Izrael wznowi negocjacje z Palestyńczykami

Przełom w bliskowschodnim konflikcie. Po niemal trzech latach przerwy Izrael i Autonomia Palestyńska znów usiądą do stołu rozmów. Ogłosił to w Jordanii amerykański sekretarz stanu John Kerry, który spotkał się z przedstawicielami obu zwaśnionych stron.

Doprowadzenie do wznowienia izraelsko-palestyńskich negocjacji pokojowych nie było łatwe, ponieważ każda ze stron stawiała swoje własne warunki. Prowadzone przez Amerykanów mediacje okazały się żmudne. Sam John Kerry od czasu objęcia urzędu sześciokrotnie odwiedzał Bliski Wschód.

Reklama

Po wielu tygodniach starania przyniosły efekt. - Obie strony doszły do wniosku, że trzeba usiąść do stołu rozmów, aby Izraelczycy i Palestyńczycy mogli żyć w pokoju i bezpieczeństwie - ogłosił John Kerry.

Jak dodał, przedstawiciele obu stron mają po raz pierwszy spotkać się w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie.

Izraelsko-palestyński spór to najważniejszy i najdłuższy konflikt na Bliskim Wschodzie. Trwa nieprzerwanie od powstania Izraela w 1948 roku i pojawia się w tle niemal wszystkich innych konfliktów w tym rejonie świata.

Wielokrotnie już w przeszłości dochodziło między obiema stronami do porozumień, które potem nie były respektowane. Trzy lata temu negocjacje zostały zerwane na skutek budowy przez Izrael kolejnych żydowskich osiedli na terenach palestyńskich.

Wznowienia negocjacji pokojowych nie akceptuje jednak rządzący Strefą Gazy Hamas. Liderzy ugrupowania twierdzą, że prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas nie ma prawa prowadzić rozmów w imieniu Palestyńczyków.

Dowiedz się więcej na temat: konflikt bliskowschodni | Izrael | Palestyna | USA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy